Haverikommission utreder urspårat tåg

29 maj, 2023 
https://image.hant.se/image.hant.se.jpg?imageId=9118290&x=0&y=0&cropw=100&croph=100&width=1318&height=687TT Nyheter
Arlanda Express spårade ur under färd vid Blackvreten tågdepå i höjd med Arlanda stad tidigt på lördagsmorgonen. Två personer fördes till sjukhus. Arkivbild.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

På måndagsmorgonen fattade Statens haverikommission det formella beslutet att inleda en utredning av händelsen med Arlanda express-tåget, som tidigt i lördags spårade ur i höjd med Arlanda stad, rapporterar DN.

"Det är baserat på skadornas omfattning och iakttagelser som vi har gjort på olycksplatsen, där vi ser att det motiverar till en utredning", säger John Ahlberk, generaldirektör vid Statens haverikommission, till tidningen.

Kommissionen har undersökt tåget och spåret och "hittat en del uppslag att jobba vidare med", fortsätter han.

Arlanda Express har ställt in samtliga avgångar till och från flygplatsen och trafiken beräknas vara avstängd under de kommande fem till sju dagarna. Övrig tågtrafik leds om via Märsta, där resenärer som ska till Arlanda kan byta buss.

Annons