Blodig man larmade polis – gripen för mord

Blodig man larmade polis – gripen för mord

Tim Aro/TT
En man har gripits misstänkt för mord i Borås, skriver polisen på sin hemsida. Han tog sig själv blodig och förvirrad till polishuset.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Sarah Sjöström: ”Måste nästan ha livvakt”
0:18

Efter reklamen: Sarah Sjöström: ”Måste nästan ha livvakt”

(0:18)

Slå på ljud

Polisen fick larm på söndagsmorgonen om en blodig man i ett trapphus i centrala Borås. Mannen försökte ta sig in i en bostad, utan att någon öppnade.

Mannen dök sedan upp utanför polishuset och påstod att det fanns en avliden man i en bostad i närheten. När polisen åkte till adressen visade sig uppgifterna stämma. Personen konstaterades avliden av ambulanspersonal. På platsen hittades också en kniv som kopplas till brottet.

Bostaden har spärrats av för teknisk undersökning. Mannen är gripen misstänkt för mord alternativt dråp.

– Vi kan inte säga någonting mer just nu, säger polisens presstalesperson Stefan Gustafsson och hänvisar till att det är en pågående förundersökning.

FOTO: TT

FRÅN FÖRSTASIDAN