Anställd fuskade med övertiden – får löneavdrag

Anställd fuskade med övertiden – får löneavdrag

Den anställde får 15 dagars löneavdrag för sitt fuskande med övertidsersättningen. Arkivbild.

Fredrik Sandberg/TT

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

En handläggare på Försäkringskassan hade rapporterat över 75 timmars övertid, men den aktiva tiden vid datorn visade bara på cirka 16 timmar. Nu straffas den anställde med 15 dagars löneavdrag, rapporterar den fackliga tidningen Publikt.

Handläggaren har själv förklarat differensen med att hen gjort två ärenden i timmen och ägnat resten av tiden åt att syssla med andra arbetsuppgifter, exempelvis läsning av instruktioner.

Men den förklaringen håller inte, anser Försäkringskassan personalansvarsnämnd, som anser att det är särskilt försvårande att det handlar om just övertidsersättning.

Beteendet "skadar allvarligt det förtroende arbetsgivaren har visat en medarbetare genom att hen ges möjlighet att självständigt rapportera sin arbetstid”, skriver nämnden i sitt utlåtande.

FRÅN FÖRSTASIDAN