Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Cecilia, 52, har fått superkropp – efter klimakteriet: ”Njöt av livet”

FOTO: INSTAGRAM
Nu visar hon upp sin nya superkropp.
– Jag ser bättre ut nu, än när jag var 20, säger Cecilia Harris, enligt New York Post.
Cecilia Harris, 52, från Storbritannien, har på senare tid blivit en älskad träningsprofil. Men så har det inte alltid sett ut för 52-åringen.
För när Cecilia klev in i klimakteriet vid 49 års ålder så ville hon ta kontroll över sin egen kropp. Nu är hon mer vältränad än någonsin tidigare.
– Jag tror du alltid har ett val i livet. När det kommer till ålder så måste du omfamna det, slåss mot det, eller bara förlora allt hopp, säger Cecilia enligt New York Post.
– När jag fyllde 50 var det dags för mig att erkänna att jag behövde lägga i en växel. Det blev i sig en motivationsfaktor, säger Cecilia och fortsätter:
– Ju äldre du blir, ju äldre blir du. Du måste ta hand om din kropp mer. När jag gjorde det svarade min kropp galant på träningen, berättar 52-åringen.
Fick barn som 30-åring – drack vin
Cecilia fick sitt första barn vid 30-årsåldern. Hon var alltid frisk och kry – men höll inte så noggrann koll på vad hon stoppade i sig. I New York Post berättar 52-åringen att det blev en hel del mat, vin och nästan ingen träning.
– Jag njöt av livet! Det var mat och vin. Men när jag gick in i klimakteriet vid 49 så insåg jag att förändring behövdes.

”Om du berättade för mig när jag var 20 att jag skulle lägga upp bikini-bilder i dag”, säger Cecilila.
”Om du berättade…”
På sina sociala medier berättar Cecilia om vad hon äter för att vara nyttig. Det blir enligt henne: ”Omeletter, kyckling, rostade grönsaker och och brunt ris”.
– Jag dricker fortfarande kaffe och tar något glas rött, då och då. Men jag ser alltid till att jag får i mig mycket vatten.
– Jag har betydligt mer självförtroende i dag. Om du berättade för mig när jag var 20 att jag skulle lägga upp bikini-bilder i dag, så hade jag aldrig trott på dig, skrattar Cecilia.

Ulf Kristersson bryter tystnaden – efter bebislyckan: ”Fantastiskt!”
FOTO: Instagram