Bebisen föddes 17 veckor för tidigt – vägde bara 450 gram

12 jun, 2023 
Bebisen föddes i vecka 23 – får åka hem fem månader senare.
Graysel gick till ultraljudet för att ta reda på bebisens kön.
Helt plötsligt var det dags att föda – i vecka 23.
Fem månader senare har hon äntligen fått lämna sjukhuset.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Bebisen föds med ”horn” istället för ben – jämförs med gud
Bebisen föds med ”horn” istället för ben – jämförs med gud

När Graysel Stuart skulle ta reda på bebisens kön, på ett ultraljud, såg barnmorskan att hennes livmoderhals redan hade börjat öppna sig.

Graysel, från St. Thomas på Amerikanska Jungfruöarna, skickades vidare till förlossningen.

Det fanns bara ett problem.

Den lilla ö-gruppen har ingen förlossningsklinik utan hon tvingades resa till Fort Lauderdale, Florida – och tre dagar senare var hon mamma.

Lilla Alaine Lettsome föddes redan i vecka 23 – alltså 17 veckor för tidigt – vilket har tvingat den nyblivna familjen att bo på sjukhusets neonatalavdelning i fem månader.

Små chanser att överleva

Deras läkare berättar att bebisen trotsade alla odds med hjälp av steroider för lungorna och vård i respirator.

– Chanserna för överlevnad är runt 30 procent, i bästa fall, säger Johny Tryzmel enligt amerikanska medier.

Vid födseln vägde Alaine endast 450 gram.

– Vet du även vad som är viktigt i det här läget? Mamman. Hon var fantastisk. Hon var där varje dag. Vi vill att föräldrarna ska vara en del av teamet och vara en del av vår vardagliga vårdplan, och hon var där varje dag, fortsätter läkaren.

Nu har Alaine vuxit, väger fyra kilo och fått åka hem till Jungfruöarna.

FOTO: BROWARDHEALTH

Annons