Vågade bilden på Siw Malmkvist river internet: ”Aldrig för gammal för att vara skitsnygg”

Montage, två bilder på Siw Malmkvist
Siw Malmkvist visar att ålder bara är en siffra. I årets Sagolika kvinnor-kalender kastar hon kläderna – och bilden får internet att koka.
”Man är aldrig för gammal för att vara skitsnygg”, skriver Siw.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Tjejmatte med Siw Malmkvist och Ann Westin: ”Jag fattar ingenting”

Tjejmatte med Siw Malmkvist och Ann Westin: ”Jag fattar ingenting”

Det är för årets utgåva av Caroline Roosmarks oerhört omtyckta kalender Sagolika kvinnor som Siw Malmkvist kastar kläderna.

I kalendern, som getts ut sedan 2019, poserar flera kända svenska kvinnor mer eller mindre avklädda för att samla in pengar till Neuroförbundet och Fryshusets projekt Barn till ensamma mammor.

I årets kalender medverkar bland andra Louise Hoffsten, Stina Wolter, Lena Philipsson, Therese Alshammar och Frida Karlsson.

samling av bilder ur kalendern Sagolika kvinnor
Foto: Skärmdump/Instagram

Siw Malmkvist om att vara med i avklädda kalendern

Under måndagen delade Siw Malmkvist ett inlägg på Instagram med sin bild från kalendern.

”Klart att en 80-fleråring kan posera på en stol! Man är aldrig för gammal för att vara skitsnygg hahaha”, skriver Siw Malmkvist i ett inlägg på Instagram.

Siw Malmkvist delade med sig av bilden från kalendern Sagolika Kvinnor på instagram.

Hon fortsätter:

”Jag är så otroligt stolt över att ha varit en del av Caroline Roosmarks oerhört viktiga kalender!”, skriver hon och berättar lite om projektet innan hon hyllar de andra kvinnorna som medverkar.

”För att inte tala om alla de andra skitsnygga medverkande i årets kalender – vilka fenomenala kvinnor!!”, skriver Siw avslutningsvis.

”Ett levande bevis på att ålder bara är en siffra”

I kommentarsfältet hyllas Siw Malmkvists modiga drag av en hel radda andra svenska kändisar och medieprofiler.

”You go Siwan”, skriver Rickard Olsson.

”Rara läckerbit! Fabulösa snyggo!”, skriver Lisa Nilsson.

”Fantastiska du!”, skriver Sonja Aldén.

Även Sagolika kvinnors skapare hyllar Siw Malmkvist för hennes deltagande i kalendern.

”Den längst verkande artisten i denna kalender, sprungen från Cabaret. Vid snart 89 år är hon ett levande bevis på att ålder bara är en siffra. Alla stod där helt mållösa över att hon var piggare, vigare och hade mer energi än alla oss andra när vi plåtade. En legend!”, skriver Caroline Roosmark i ett inlägg på Instagram om Siw Malmkvists medverkan.

FOTO: Skärmdump/Instagram, TT