Ullared-profilerna tillbaka i tv-rutan: ”Många kommer känna igen sig”

I nya serien Charterfeber på Viaplay får tittarna följa ett gäng färgstarka personligheter på en resa till Gran Canaria.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Ullared-Morgan Karlsson planerar lyxköp för 180 000 kronor – berättar om miljonerna

Ullared-Morgan Karlsson planerar lyxköp för 180 000 kronor – berättar om miljonerna

Charterfeber är namnet på Viaplays helt nya satsning som har premiär senare i år på TV3 och på streamingtjänsten.

I programmet kommer tittarna få följa ett antal medverkande på en resa till Kanarieöarna – deras allra första utomlandsresa!

Charterfeber på serie på Viaplay

Bland de medverkande hittar vi två tidigare Ullared-profiler, paret Ros-Mari Jansson, 68, och Åke Jönsson, 69.

– Med färgstarka personligheter, oväntade möten och igenkännbara semestermissöden är det här feelgood-tv när den är som bäst, säger Alexander Tanno, editor in chief på Viaplay i Sverige, i en kommentar till tidningen och fortsätter:

– Jag är övertygad om att många kommer att känna igen sig i våra resenärers upplevelser, och hoppas att programmet kommer att få ett varmt mottagande från den svenska publiken.

Charterfeber har sänts i Norge sedan 2006.

FOTO: TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.