LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Ullared-Morgan svårt sjuk – tvingas medicinera: ”Får passa mig”

21 maj, 2025
Trots att Morgan Karlsson gick ner mycket i vikt i samband med Biggest Loser dras han fortfarande med stora hälsoproblem.
Han försökte sluta med sina mediciner – men drabbades av anfall. Nu berättar han för Hänt om kampen med hälsan.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Morgan om Ola-Connys påstående om att bli förlöjligad i tv: ”Upplever det inte så”
Morgan om Ola-Connys påstående om att bli förlöjligad i tv: ”Upplever det inte så”

Morgan Karlsson blev känd genom programmet Ullared som handlade om vardagen på varuhuset Gekås i Ullared. Under åren som programmet sändes blev han och kollegan Ola-Conny Wallgren riktiga tittarfavoriter.

Kändisskapet öppnade andra dörrar för Morgan och i en intervju med Hänt berättar Morgan att hans hälsa har blivit bättre sedan han var med i Biggest Loser VIP 2017.

Tycker att han håller formen – tvingas ändå att medicinera

I programmet kämpade han tillsammans med kändisar såsom Camilla Henemark och Runar Sögaard för att gå ner i vikt och när Hänt träffar Morgan berättar han att han än idag tycker han att han är i god form.

Hur är det med hälsan?

– Det är hela tiden bra. Jag tränar en gång i veckan och har ingen truck på jobbet utan går en 15-20 tusen steg om dagen, så jag känner mig i form, säger han till Hänt och fortsätter:

Annons

– Jag känner att jag är smal. Efter att jag var med i Biggest Loser så fick jag riktiga järngrepp om hälsa. Så jag håller mig väldigt schack.

Men trots att Morgan Karlsson har kontroll på vikten och får mycekt vardagsmotion så är inte allt helt bra med hans hälsa.

– Jag har ju gikt och jag har högt blodtryck så att jag får passa mig, säger han och förklarar att Gikt är en sjukdom man kan få om man äter för mycket kött och dricker för mycket alkohol.

Morgan försökte sluta med medicinen – fick giktanfall

Han berättar att han har försökt sluta med sin giktmedicin – men fick snabbt ta konsekvenserna av försöket.

– Under Biggest Loser så fick vi ju inte dricka alkohol på fem veckor, så då slängde jag den här asken med giktmedicinen, för jag tänkte att då rör jag ju ingen alkohol och inte kan få något gickanfall. Men likt förbannat, när jag hade varit på Biggest Loser i tre veckor så fick jag ett stort ledanfall, berättar han för Hänt.

Annons

Anfallet som drabbade honom under viktminskningsprogramet fick honom att dra slutsatsen att det nog inte är hans alkoholkonsumtion som ligger bakom hans gikt.

– Så jag tror inte på att det bara är alkohol som påverkar, utan det kan vara mycket annat, säger Morgan Karlsson till Hänt.

FOTO: Hänt, TT

Annons