Ullared-Morgan blev miljonär på aktier – gav upp efter börskraschen
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Morgan Karlsson, 51, blev ett välkänt ansikte för svenska folket genom sin medverkan i tv-serien Ullared.
Realityprogrammet lades ner för flera år sedan, men Morgan jobbar ännu kvar på varuhuset – trots att han ur en ekonomisk aspekt inte nödvändigtvis behöver det.
Ullared-Morgan om börskraschen: ”Förlorade bara 15 000”
Under Hänt:s segment Fem blixtsnabba berättar Morgan om hur det står till på pengar-fronten.
– Ja, det rullar in hela tiden. Nu när börsen gick ner så tänkte jag att jag ska inte vara orolig och ha ont i magen. Utan jag hade bara starka och bra placeringar som jag trodde på.
– Jag la börsen åt sidan en månad och sedan när jag skulle öppna så hade jag bara tappat 15 000, så det var ju ingenting! Jag ligger jättebra till, nu har jag börjat igen och placerar och tycker det är roligt.
Du har väl varit aktiemiljonär?
– Ja, det kan man säga att jag har blivit under årens lopp. Jag började med aktier redan... Jag började jobba ungefär när jag var 12 och började placera pengar när jag var 15. Så det har hela tiden växt, säger Morgan och forsätter:
– En del vanliga människor vill ge mig råd och sånt där men jag har ju varit en enkel placerare och inte placerat fort utan placerat basaktier som Volvo och H&M och föreningsbanker. Jag är inte en sån som hoppar på något bolag med en ny cancermedicin eller så.
Mia Parneviks sanslösa present till maken Jesper Parnevik: ”Fick en jättechock”
Ullared-Morgan är miljonär – vill köpa en Rolex
Är du fortfarande miljonär? Eller har du satt sprätt på pengarna?
– Nej, jag rör inte pengarna utan har det som en trygghet.
Gillar du att spendera pengar? Brukar du köpa dyra saker?
– Nej, det gör jag inte mycket. Men när vi tar in på hotell och liknande så kan vi ta in på lite finare hotell.
– Jag har sagt länge på jobbet att jag ska gå och köpa en Rolex för 180 000, men det har inte blivit av än. Jag har inte fått för mig det, men jag har ju pengar till att kunna köpa den Rolexen.
FOTO: Karin Törnblom/TT