I torsdagens avsnitt av Nyhetsmorgon fick TV4-tittarna reda på att Lilla Nymos valp har fått namnet Steffi. Beskedet chockade Steffo Törnquist rejält – nu hyllas hans reaktion i direktsändning. – Åh, detta är du värd Steffo, skriver en person i en kommentar.
Tilde de Paula Ebys ord efter TV4:s nya besked om Efter fem
Efter reklamen: Tilde de Paula Ebys ord efter TV4:s nya besked om Efter fem
I torsdags fick vi återigen se Jenny Strömstedt, 47, och Steffo Törnquist, 63, som programledare för Nyhetsmorgon. Duon fick sällskap av bland andra Fredrik Steen, 50, som är husse till TV4-hunden Lilla Nymo.
Det var i somras som labradoren födde tio valpar. Nio av dessa föddes upp för att i framtiden agera tjänstehundar av olika slag – men en av dem kommer att stanna i Nyhetsmorgon-familjen.
Så mycket tjänar programledarna i Nyhetsmorgon
Läs mer
Tillsammans med valpen var Fredrik Steen med i torsdagens avsnitt av Nyhetsmorgon för att avslöja vilket namn de valt att ge den lilla sötnosen. TV4-tittarna hade innan dess fått rösta mellan fem olika alternativ och i slutändan landade de i Steffi, något som gjorde programledaren Steffo Törnquist lyrisk.
– Är det sant? Heter den Steffi på riktigt? Nej vad gulligt, vilket bra namn, sa Steffo i Nyhetsmorgon.
Jenny Strömstedt blev märkbart förvånad av sin kollegas reaktion i direktsändning.
– Du blev verkligen glad på riktigt!, tillade hon.
Steffo Törnquists lycka efter namnbeskedet i Nyhetsmorgon
TV4 har i efterhand lagt upp ett klipp på programledarduon tillsammans med lilla Steffi på Instagram.
”Lilla Nymos valp får namnet Steffi, och vår hundälskande Steffo är förstås stolt så han spricker!”, skriver de i inlägget.
I videoklippet frågar Jenny Strömstedt hur Steffo känner inför namnbeskedet.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.