TV4-tittarnas chock: Har de sex framför kameran?
Under Nyhetsmorgon får programledarna en chock:
– Allt var på riktigt!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Netflix nya serie Halva Malmö består av killar som dumpat mig, blev snabbt snabbt en succé efter premiären den mest sedda på streamingsajten i Sverige.
Serien är baserad på Amanda Romares succéroman som är inspirerad av författarens egna liv.
Något som sticker ut i serien är den stora mängden sexscener. Huvudrollsinnehavaren, Carla Sehn, 31, gästade Nyhetsmorgon där hon berättar om de heta scenerna.
”Allt var på riktigt och jag kom varje gång”
– Det är en hissnande känsla. Det är skitläskigt men också så kul. Som vi har längtat efter att få visa den här nu, säger Carla inledningsvis om att serien nu haft premiär.
Inför sexscenerna visas en varningsskylt, ”SEX”, med en åldersgräns på 16 år, något som programledarna Soraya Lavasani och Anders Pihlblad påtalar i programmet.
– Ja, vi levererade, Nej, jag skojar, säger skådespelaren Carla Sehn.
Soraya poängterar att det är ganska mycket sex i serien och frågar om det är läskigt att ta sig an scenerna.
– Alltså allt var på riktigt och jag kom varje gång, säger Carla skämtsamt.
– Vi betvivlar inte det, säger Anders.
– Det såg äkta ut, tillägger Soraya.
Intimitetskoordinator på plats
Som med många filmproduktioner befinner sig en intimitetskoordinator på plats för att göra sexscenerna så bar som möjligt, både för de som tittar men också för skådespelarna.
– Egentligen koordinerar man hela scenen som en dans. Det finns inget rum för improvisation. Det är väldigt specifikt och det gör också att man kan göra det väldigt bra. Man hinner prata igenom detaljerna och vad man vill berätta, säger Carla.
FOTO: TV4