Tusse Chiza trivs inte med livet – därför vill han flytta!
Tusse avslöjar att han inte trivs med sitt boende och totalsågar Stockholm.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Toussaint ”Tusse” Chiza, 23, slog igenom med sin musikkarriär musiken när han gick och vann Idol 2019. Några år senare kammade han även hem vinsten i Melodifestivalen 2021. Han jobbar inte bara med musik, utan är lite av en mångsysslare och har bland annat varit sommarpratare i P1.
I tisdags var han konferencier på UNHCR:s World Refugee Day, där Hänt fick chansen att prata med honom. Då berättar han att han inte trivs med livet i Stockholm.
Tusses ärliga ord: ”Att experimentera är en del utav att växa upp”
Under Tusses tid i rampljuset har han fått mycket frågor om hans kärleksliv, och vilket kön han attraheras av.
– Att experimentera är en del utav att växa upp, att hitta sig själv, vart man vill och vad man behöver. En fråga som jag ofta får handlar om min sexualitet. Jag kan förstå att det finns en nyfikenhet, samtidigt som jag inte alltid förstår syftet. Varför vill en 50-nånting journalist veta vad en 17-åring gillar i sängen?, har han tidigare sagt.
Han fortsatte att berätta att han tror starkt på att det finns någon för alla där ute, och därför borde man inte begränsa sig. Han har även utryckts sig tidigare om en del rädslor när det kommer till att hitta kärleken.
Tusse sågar sitt boende – totalvägrar
Tidigare under World Refugee Day får Hänt chansen att prata med Tusse. Under segmentet fem blixtsnabba erkänner Tusse något. På en skala 1-5 ger han endast tre till sitt boende.
Varför tre?
– Jag är inte bra på att städa och jag bor i Stockholm, jag tycker inte om Stockholm, svarar Tusse.
Han avslöjar även att han är på gång med att släppa ett nytt album, men trots det ger han inte karriären högsta betyg.
– Fyra, den får en femma sen när mitt album kommer ut.
Hänt frågar när albumet kommer ut, men då går Tusse ur bild och vägrar svara på frågan.
FOTO: TT / Hänt