SVT-profilernas tuffa gravidkamp – läkarens lösning: ”En lättnad och glädje!”
– Jag har aldrig tagit för givet att jag kan bli gravid, så därför är jag väldigt glad, säger Ninni Broberg till Mama.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Nicklas Broberg, 36, och Ninni Broberg, 28, blev "pajparet" med hela svenska folket genom sin medverkan i den elfte säsongen av det folkkära SVT-programmet Gift vid första ögonkastet – vinterskrud som sändes förra året.
Redan från första stunden som de såg varandra kunde tv-tittarna se hur det hettade till mellan Nicklas och Ninni, en relation som blev djupare när det kom fram att båda två har en stark kärlek för pajer i alla dess former.
I slutet av programmet valde Ninni och Nicklas tveklöst att fortsätta vara gifta och än idag så kilar de stadigt.
Blivande pappan: "Vi tar en dag i taget"
Tidigare i somras kom glädjande nyheter från makarna. Familjen växer och två ska nu bli tre. På Instagram avslöjade paret sin gravidlycka.
”Nu är vi äntligen påväg mot vårt nästa stora äventyr tillsammans och har en liten paj i ugnen!", skrev de i inlägget och avslöjar att bebisen kommer någon gång under vinterhalvåret.
För Hänt har Nicklas tidigare om drömmen om en gemensam familj som nu blir sann.
"Det är ingen hemlighet att Ninni och jag önskat oss en familj och att vi nu är på väg mot det känns fantastiskt och vi tar en dag i taget i den känslan", skrev han i ett meddelande till Hänt.
Problemet som kunde hindrat drömmen: "Lättnad"
Att bli gravida var ingen enkel resa för paret. Redan i programmet pratade Nicklas och Ninni öppet om att de vill ha gemensamma barn, och efter att kamerorna slocknat började deras försök.
Men det skulle dröja innan teststickan visade positivt. För tidningen Mama berättar Ninni Broberg om kampen för att bli gravid.
Efter flera försök att bli gravid sökte Ninni läkarhjälp. Då fick hon reda på att hon har PCOS, polycystiskt ovarialsyndrom, som orsakas av en obalans av hormoner från äggstockarna. Något som kan påverka möjligheten att bli gravid men paret hade goda chanser att lyckas.
– Jag fick tabletter och månaden efter fick jag positivt graviditetstest! Det var en lättnad och glädje! Jag har aldrig tagit för givet att jag kan bli gravid, så därför är jag väldigt glad.
Flera månader av kamp: "Trött och illamående"
I tio månader behövde GVFÖ-paret försöka innan bebislyckan vände.
– Jag tog ett graviditetstest en lördagsmorgon och vågade inte hoppas för mycket. Jag hade tagit många tidigare som bara visat negativt, så det var nervöst. Det var tidigt så strecket var ganska svagt, men jag gick ut till Nicklas som stod i köket. Jag sa ”Jag har gjort en sak” och sen visade jag. Vi var båda väldigt glada, men också nervösa, säger Ninni.
Under intervjun med Mama är hon gravid i vecka 23 och kroppen har börjat känna av de förändringarna som den går igenom just nu.
– Jag mår bra, men är trött och illamående. Kroppen förändras på så många sätt, och jag har fått ryggvärk och foglossningssmärta. Men trots att det inte är en dans på rosor så kommer det alltid vara värt det och jag är så otroligt tacksam!
Foto: Skärmdump/Instagram