Svenska skidstjärnan nära döden – åt köttbullar
Men det finns faktiskt något ännu värre som skidåkaren kan få i sig.
– Får jag i mig nötter så kommer jag gå in i en anafylaktisk chock. Så det kan vara på liv och död, säger han till Expressen.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Slalomtalangen Fabian Ax Swartz, 21, gjorde VM-debut i Sallbach och var starkt bidragande till att Sverige fick med sig ett brons hem från lagtävlingen i december.
Men nu när det har blivit dags för individuella starter i storslalom har ett par köttbullar förstört hela uppladdningen.
– Jag åt köttbullar som det var ägg i. Vi hade dubbelkollat två gånger just på grund av det brukar vara det, säger han till Expressen.
– Nu hade jag tur att det inte var så allvarligt men det tar ju stort stryk på kroppen.
Svenska sportstjärnans uppladdning förstörd – åt köttbullar
Fabian berättar för tidningen att han har många matallergier, och att restaurangen försäkrade honom om att köttbullarna var säkra att äta.
Men det visade sig inte stämma.
På frågan hur köttbullarna har påverkat honom sa han så här till tidningen:
– Där och då så mår jag väldigt dåligt. Nu ska vi kanske inte gå in på det helt, säger han och skrattar.
– Men det tar på kroppen även i dagar efteråt, den blir väldigt tom. Man kämpar med det, man tappar energi och musklerna blir lite svagare.
Fabian Ax Swartz: ”Det kan vara på liv och död”
Fabian berättar även att han är allergisk mot mer saker än bara ägg.
– Jag är allergisk mot väldigt många grejer. Det är en lista. Det är nötter, ägg, kyckling, bönor och ärtor. Det är en hel del grejer, men de sakerna är väldigt allvarliga.
Allra värst blir det om han får i sig nötter.
– Får jag i mig nötter så kommer jag gå in i en anafylaktisk chock. Så det kan vara på liv och död.
FOTO: TT