LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Idol Bonde söker fru

Svenska influencern i svår olycka – kampen för sitt liv: ”Fått en hjärnblödning”

06 okt, 2025
Montage, Tuva ligger utslagen i en sjukhussäng, i den andra bilden är det en selfie som hon har tagit efter olyckan.
Influencern Tuva Öhlin var nära att dö i den otäck olyckan som ledde till en traumatisk hjärnblödning. Efter att ha fått intensivvård och legat på sjukhus i tio dagar berättar hon nu exklusivt för Hänt om skräckupplevelsen – och den långa vägen tillabaka.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Resan bakom TikTok-stjärnan Wulfs framgång
Resan bakom TikTok-stjärnan Wulfs framgång

Influencern Tuva Öhlin, 26, gick nyligen ut med att hon den senaste tiden tvingats kämpa för sitt liv efter en otäck olycka som ledde till att hon drabbades av en hjärnblödning.

Det var på Instagram som hon i förra veckan delade en bild där hon ligger utslagen, tillsynes medvetslös, i en sjukhussäng uppkopplad mot en massa slangar och monitorer.

Drabbades av en hjärnblödning

”Första bilden är för 10 dagar sedan och andra är idag, usch vad obehagligt fort livet kan förändras. Var med om en olycka förra tisdagen som resulterade i traumatisk hjärnblödning och blev inlagd på intensiven i Umeå, där ingen visste vilket öde som väntade oss.”, skriver hon i inläggets bildtext.

Annons

Hon fortsätter:

”För mig fanns det ingen annan väg i livet när jag kunde öppna ögonen igen än att ta sig hem, bli frisk och bli mig själv igen. 10 dagar senare är jag tillbaka i mitt hem, inte en slang kopplad på min kropp, har till och med orkat lockat håret dagen till ära. Snacka om änglavakt!”.

Tuva Öhlin ligger i en sjukhussäng
Tuva Öhlin fick en hjärnblödning efter att hon slagit i huvudetFoto: Instagram

Inlägget avslutas med att hon tackar sina nära och kära för deras stöd.

För Hänt berättar Tuva Öhlin att olyckan inträffade när hon var på väg hem från jobbet i slutet av september.

Annons

– Har inget minne från själva skadan men det verkar som jag har ramlat av elkicken, slagit i huvudet och fått en hjärnblödning och efterföljande kramper, inlagd på intensiven och en lång väg tillbaka till normala livet nu, säger hon till Hänt.

Senaste från Hänt

Hade kunnat dö i otäcka olyckan

Tuva Öhlin fick läggas in på intensiven och blev kvar på sjukhuset i tio dagar. För henne och hela hennes familj har händelsen varit mycket traumatisk.

– Jag kunde faktiskt ha varit död idag om läkarna inte lyckades hjälpa mig, berättar hon för Hänt.

Annons

Nu väntar en lång rehabilitering för Tuva.

Efter olyckan har hon drabbats av hjärntrötthet och har tappat både smak och doft, dessutom plågas hon av intensiv huvudvärk.

Hjärnan är fortfarande svullen och hon få ont av plötsliga rörelsen – men målet med rehabiliteringen är att kunna leva normalt igen.

FOTO: Skärmdump/Instagram

Annons