Journalisten Soraya Lavasani är en av de populära programledarna på TV4:s Nyhetsmorgon. Men nu berättar hon om nyheten att hon flyttar! Läs mer om beslutet här.
Lotta möter Soraya Lavasani
Soraya Lavasani har jobbat på TV4 i många år och syns i det omtyckta programmet Nyhetsmorgon. Ofta syns hon leda programmet med kollegan Martin Järborg och de bjuder till med både skratt och allvar.
Tillsammans med sin make har hon två barn och bor i Stockholm. Men nu kommer nyheten att hon lämnar sitt hem för en nytt – läs programledarens ord här!
När gästerna var på plats passade duon på att fråga om de hade någon ”guilty pleasure”-musik.
Och det var då Soraya minst sagt chockades av sin kollega! Det visade sig nämligen att Martins låt var Enrique IglesiasDo you know?.
– Är det här din? Nej var roligt!, utbrast Soraya till Martin.
– Den här är ju skitbra. Enrique Iglesias är inte så creddigt kanske. Jag skulle inte berätta för Fredrik Strage att jag lyssnar på det här, berättade Martin.
”Om några veckor lämnar vi vår älskade förort som varit vårt hem sen 2015. Kommer sakna mycket men dessa tre med familjer toppar listan”, skriver Soraya Lavasani om sina vänner.
Hon fortsätter:
”Men planen är dock att behålla er i livet for ever. Tack för ännu en härlig kväll!”
Flera följare reagerar på nyheten med nyfikna ord.
”Aldrig fel att bryta upp ...flyttar ni kanske till Eskilstuna nu”, skriver en person.
”Åh! Vilket härligt gäng!!!”, hälsar en annan.
Stort grattis till flytten!
Hänt har sökt Soraya Lavasani utan gensvar.
FOTO: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.