Soldoktorn och Lotta Engbergs gömda paradis! Visar upp hemliga lyxhuset
Nu visar Mikael upp bilder på det exklusiva landstället!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Långt ute i Bohusläns skärgård, på den lilla ön Flatholmen, har Mikael "Soldoktorn" Sandström och Lotta Engberg skapat en fristad där de kan njuta av livet tillsammans. Här, bortom vardagens hektiska tempo, har de funnit en plats för ro, gemenskap och naturupplevelser.
Nu visar Mikael upp parets hemliga paradis.
Hemliga lyxhuset: ”Samma gamla vy”
– Lördagkväll ute i kustbandet, sommaren närmar sig trots allt. Testar nya grejer! Men samma gamla vy, säger Mikael i ett klipp på Instagram samtidigt som han visar upp sommarstället.
Förra året fick vi också ta del av parets renoveringsresa i programmet Stugdrömmar, och så bra det blev för Lotta och Mikael!
Lotta Engberg: ”Släpper all stress och semesterkänslan infinner sig”
För Lotta Engberg är sommarhuset på Flatholmen en plats där hon kan koppla av och vara nära sina nära och kära. Efter att ha varit programledare för Lotta på Liseberg under många år, har hon nu för första gången på länge möjlighet att vara ledig under sommaren.
Tillsammans med Mikael och deras hund Nova spenderar hon tid med barn och barnbarn, fiskar krabbor, spelar brädspel och njuter av den bohuslänska naturen. Det är en plats där tiden verkar stå stilla, och där de kan vara närvarande i nuet.
– Man äter när man blir hungrig och tvättar sig när man är smutsig. Gattet in är så trångt att man knappt får plats att ta sig fram. Man har packat båten full med mat och saker man behöver för några dagar framåt och det är som ett slags campingsemester fast till en väldigt speciell plats. Någonstans där och då, när man sakta åker in i viken, släpper man all stress och semesterkänslan infinner sig, har hon tidigare berättar för tidningen Hemtrevligt.
FOTO: Jari Kantola/TT