Efter ekonomiska krisen – Sofia Ståhl och Tareq Taylor vill hyra ut: ”Bara att flytta in”
Nyligen påbörjade paret sitt nästa projekt och nu hyr Sofia ut en fastighet mitt i Stockholm.
– Det är bara att flytta in, uppmanar hon framtida hyresgäster på Instagram.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Den senaste tiden har minst sagt varit händelserik i Sofia Ståhls, 37, liv. Förra året byggde hon och sambon Tareq Taylor, 55, hus i Stockholms skärgård. Ett husbygge som dokumenterades i programmet Tareq och Sofias skärgårdsdröm där tittarna fick se de stundtals tuffa utmaningar som paret stod inför med snabba väderväxlingar och den då höggravida Sofias fysiska begränsningar.
– Att bygga hus har varit en dröm för mig i många, många år, har Tareq tidigare sagt till Amelia.
Men att bygga hus kostar pengar. I samma intervju berättade han att paret gör det mesta själva för att undvika att kostnaderna ska skena iväg.
– Den stora kostnaden i byggnation är alltid arbetskraft. På bygget gäststugan/kontoret har jag räknat ut att vi har sparat ungefär halva kostnaden, sa han.
Hjälpen i tv: ”Vi får betalt"
Att låta ett kamerateam vara med under bygget gjorde inte huset gratis. I första säsongen berättar de inte vad prislappen slutade på för det nya huset, men Tareq Taylor avslöjar att de gick hela 200 000 kronor över den planerade budgeten. Pengar som de helt tagit från egen ficka.
”Vi får betalt för medverkan i programmet, inget annat. Huset betalas privat med skattade medel”, har Sofia vid tidigare tillfälle svarat en nyfiken tittare i ett kommentarsfält på Instagram.
Den 18 januari 2025 välkomnade Sofia Ståhl och Tareq Taylor sitt första gemensamma barn till världen. Dottern som låg i magen under första säsongen av byggprogrammet var äntligen hos paret, men de vilade inte länge. Bara ett par månader senare påbörjade paret nästa byggprojekt.
Extra inkomsten – hyr ut lokal: "Man har allt"
Huset som tittarna fick se på tv var bara startskottet. Nu ska huvudbyggnaden rivas och ett nytt bostadshus resas på platsen. Så än en gång får paret kavla upp ärmarna och öppna upp plånboken.
Samtidigt har Sofia publicerat en annons på Instagram där hon hyr ut en fastighet på Södermalm mitt i centrala Stockholm. På bilder och i videoklipp ger hon en rundtur i den ljusa lokalen.
– Det är bara att flytta in till sin egen kontorsplats och man har allt det här trevliga utanför sig. Liv, rörelse, fönster och allt sånt härligt, säger hon under visningen av de olika rummen.
I texten till inlägget säljer hon in möjligheten ytterligare, men hon avslöjar inte vad det kostar att dela kontor med henne.
"Om du söker ett inspirerande arbetsutrymme med gemytlig stämning och glada kontorskollegor, tveka inte att höra av dig", skriver hon.
Om tittarna får följa med på nya det nya bygget i en andra säsong av programmet återstår att se. Oavsett om det kommer visas på tv eller inte så hoppas vi att paret fortsätter att visa upp sina framsteg på sociala medier!
FOTO: Viktoria Bank / TT, Skärmdump / Instagram @staahlsofia