Sanna Dollan akutopereras – läkarnas varning: ”Risk för förlamning”
För Hänt berättar Sanna att hon utan operationen riskerade att bli förlamad, men att själva operationen också innebar en risk.
”Det var en risk att jag skulle bli förlamad av operationen. Men om jag inte hade opererats hade jag blivit förlamad ändå tills slut”, skriver hon i ett meddelande till Hänt.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Influencern och Tiktok-profilen Sanna Dollan, 37, har en stor följarskara på sociala medier. Till sina 123 000 följare på TikTok och 33 000 på Instagram delar hon regelbundet med sig av sitt liv på ett roligt och filterlöst sätt.
Vid sidan om sina egna sociala medier så är dessutom en återkommande gäst i den populära morgonradio-programmet Gott Snack.
Men nyligen bytte komiken ut mot dramatik i Sanna Dollans Instagramflöde – hon fick nämligen åka akut till sjukhus.
Sanna Dollan akut till sjukhuset: "Tappat känseln i båda benen"
Det var för tre veckor sedan som Sanna berättade på via ett inlägg på Instagram att hon fått åka in till akuten, och att tvingats vänta många timmar på läkarhjälp.
”Blev inskriven på akuten igår kl. 12:30. Idag klockan 08:40 fick jag prata med en läkare. Har gråtit så mycket så mina ögon ser ut som barns vaginor”, skrev hon i inlägget.
När Hänt fick tag på Sanna berättade hon att anledningen till att hon hamnat på akuten var att hon tappat känseln i benen.
”Har tappat känseln i båda benen och har svårt att gå. Mår sådär. Det är kaos på SÖS – alla är så stressade och har inte tid för någon ordentligt”, skrev Sanna i ett meddelande till Hänt.
Sanna Dollan tillbaka på sjukhuset: ”Risk att jag skulle bli förlamad”
Under Halloween-kvällen återpublicerade Sanna ett instagraminlägg ifrån radio-kollegan Fredrik Söderholm, 34, som hade lagt upp en video av Sanna där hon återigen låg i en sjukhussäng.
”Jag har opererat ryggen. Hade tre förträngningar i ryggmärgskanalen. Kirurgen utvidgade ryggmärgskanalen så att mina nerver kunde få mer plats – de var klämda mellan kotorna innan”, skriver Sanna i ett nytt meddelande till Hänt.
För Hänt berättar Sanna att hon, utan operationen, riskerade att bli förlamad, men att själva operationen också innebar en risk.
”Det fanns en risk att jag skulle bli förlamad av operationen. Men om jag inte hade opererats hade jag blivit förlamad ändå till slut."
Sanna avslutar sitt meddelande med att berätta att operationen var framgångsrik och att hon nu har en lång tids reabilitering framför sig.
"Operationen har gått bra. Jag kan vicka på tårna så jag blev inte förlamad. Men jag har en lång rehabilitering framför mig för att återhämta mig”, skriver hon.
FOTO: INSTAGRAM

