LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Allsång på Skansen Bonde söker fru – andra sommaren

Gift vid första ögonkastet-paret fick missfall i programmet – väntar barn igen: ”Började gråta”

23 jun, 2025
Gift vid första ögonkastet 2025 har nått sitt slut. Men vad har hänt i deras liv sedan inspelningarna och hur ser det ut på kärleksfronten för dem?
Här är svaren!
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Fredrik Hallgren Rankar Roller 4
Fredrik Hallgren Rankar Roller 4

Årets säsong av Gift vid första ögonkastet har nu nått sitt slut och äntligen får deltagarna avslöja hur det har gått för dem sedan kamerorna slocknade.

Jannika och Dennis

FOTO: Ulrika Malm

Jannika Svensson, 34, och Dennis Svensson, 34, är fortfarande gifta och väntar nu sitt första gemensamma barn!

– Idag mår jag bra och njuter av graviditeten, säger Jannika till Hänt.

Men det har dock inte varit helt lätt för paret för Jannika blev nämligen gravid redan under experimentets gång – men fick missfall i vecka 10.

– Det var väldigt tufft, det var det ju. Jag är en väldigt lättsam människa medans Jannika blev mer rädd och trodde att jag skulle lämna henne. Men det kommer jag ju aldrig, men hon började tro det. Men jag hade aldrig lämnat henne. Hade det inte funkat hade vi väl fått hitta andra lösningar, adoptera eller vad som helst, förklarar Dennis för Hänt.

Jannika är gravid och nu kan barnet komma vilken dag som helst.FOTO: PRIVAT

Idag bor Jannika och Dennis ihop och i augusti flyttar de till en ny lägenhet i Lund, som har en egen liten uteplats! När Jannika upptäckte missfallet var de däremot fortfarande särbos men Dennis tvekade inte en sekund utan satte sig på ett tåg direkt till Örebro för att stötta sin fru.

Annons

– Dennis kom upp till Örebro direkt. Han bara släppte allt och kom upp. Det har väl gjort att vi kommit närmare varandra också. Det var en hemsk grej men det gjorde samtidigt att vi kom närmare varandra och relationen byggdes starkare.

För många gravida är det en ständig oro att barnet i magen mår bra och den oron blev såklart ännu större för Jannika och Dennis med tanke på vad de gått igenom.

– Det som varit väldigt väldigt tufft för henne är det mentala. Hon hade svårt att känna glädje, vi har inte kunnat ta ut någon lycka. Efter KUB-testet så kunde vi andas ut lite men innan det var vi ju jättenervösa, säger Dennis till Hänt och tillägger:

– När allt såg bra ut så började jag gråta.

Denise och Sam

FOTO: Ulrika Malm

Denise Lindquist, 35, och Sam Haghjoo, 37, valde att gå skilda vägar på beslutsdagen. Så här skriver SVT i ett pressmeddelande om deras relation idag:

Annons

”Idag är de båda singlar. Sam dejtar och funderar över livet efter experimentet som på många sätt förändrade honom – kanske är han sugen på en längre resa. Denise är singel och stolt över sin insats i experimentet. Hon har nyligen startat eget och börjar så smått känna sug att dejta igen.”

Pontus och Ebba

FOTO: Janne Danielsson

Beslutsdagen blev dramatisk för Ebba Johnsson, 29, och Pontus Hammarkvist, 29, eftersom Pontus svarade "ja" och Ebba svarade "nej" till att fortsätta vara gifta.

Sedan dess har mycket hänt. Båda två har nämligen en ny kärlek i sina liv. Ebba bor i Järna tillsammans med sin hund Ture, pojkvännen Billy och hans två barn som Ebba kommit väldigt nära.

Ebba och Billy träffades kort efter inspelningarna och kände till varandra från tidigare.

Annons

– Han är ju brandman och jobbar på samma jobb som mig. Så jag har haft lite koll på honom sedan långt tillbaka. Men han har inte alltid varit tillgänglig. Sen matchade vi på Tinder, vilket var långt innan jag var med i GVFÖ, sen så känner jag hans kusin väldigt väl och hon sa ”nej du kan inte träffa honom nu, han är nyskild, han kommer inte vara ute efter något seriöst”, så jag tog bort honom (på tinder alltså), berättar Ebba för Hänt och fortsätter:

– Sen började vi likea varandras grejer på Instagram och började skriva och prata. När vi väl träffades så sa det verkligen bara klick. Så jag tror att vi var nog exklusiva redan efter första dejten. Alltså det gick jättefort. Jag tror vi träffades en månad efter beslutet.

Ebba och Billy har även börjat prata om att skaffa gemensamma barn.

– Det är absolut någonting vi pratar om. Men just nu, där vi är nu så känner vi att det är viktigare att bli en fin sammansvetsad familj. Sedan så kanske det blir aktuellt lite längre fram, säger Ebba till Hänt.

Ebba och nya pojkvännen Billy.FOTO: PRIVAT

Pontus, å sin sida, har funnit kärleken i en tjej som heter Amanda.

– Det är väldigt lustigt att för första gången säga det. Men jag mår väldigt bra idag. Jag har träffat en tjej som jag är kär i och älskar. Experten Maria Farm sa till mig efter programmet ”testa att gå ut och dejta om det känns bra”, så jag tog det tipset och var ute på lite dejter och träffade Amanda som hon heter, berättar Pontus för Hänt och fortsätter:

Annons

– Så jag träffade henne ganska snabbt efter programmet ändå. Det kändes väldigt rätt. Jag ångrar inte en sekund att jag gjorde det. Jag mår jättebra idag. Det känns fantastiskt och lite bubblande när jag säger det.

Pontus och Amanda har lite planer på att flytta ihop men de tar det fortfarande i lugn och ro.

– Vi har planer på att försöka kunna bo ihop framöver. Men vi har tagit det väldigt lugnt. Jag tror jag behövde det efter det stressigaste äktenskapet i mitt liv, säger Pontus till Hänt.

Något annat som hänt i Pontus liv är att han sadlat om! Han utbildade sig till larmoperatör och startade en ny podcast.

– Jag är larmoperatör idag och jag trivs jättebra. Det har varit intensiva utbildningsveckor, det har varit slitigt, jag har varit väldigt trött i veckorna. Men det har varit väldigt kul och man har kunnat fokusera på någonting annat än bara programmet också, säger Pontus till Hänt.

Alexander och Amanda

FOTO: Ulrika Malm

Amanda Vikingsson, 31, och Alexander Forsman, 32, kom fram till att de ville avsluta experimentet redan innan den stora beslutsdagen. Sedan dess har mycket hänt!

Annons

Amanda hittade snart kärleken i en judotränare, hon är glad, driven och siktar på att delta i VM i Brasiliansk jiu-jitsu i höst. Alexander omfamnade sin nyfunna tro på att släppa kontroll och plikter och passade på att resa efter experimentet. Idag är han singel, spontan och lycklig.

Amanda tog saken i egna händer och började fundera på var hon kunde träffa en partner som är likasinnad som henne själv. Hon började då med judo och då dök han upp.

– Ja, som jag säger i avsnittet; jag har träffat någon. Vi är sambos idag. Vi började prata i oktober typ och så träffades vi i november för båda reste mycket. Men sedan dess har vi hängt ihop, berättar Amanda för Hänt.

FOTO: SVT

Något annat som hänt i Amandas liv är att hon har nytt jobb.

– Jag har bytt jobb, bytte jobb i våras. Jag har samma roll men på ett annat bolag. Jag kände att det var dags för något nytt. Sedan, vad mer har hänt? Jag har tränat och tävlat, berättar Amanda för Hänt.

Annons

Hur är relationen till Alexander idag?

– Nej men den är god, inget dramatiskt. Jag tror att vi är ganska överens om att vi vill leva väldigt olika liv och då tror jag att det är förhållandevis enkelt att acceptera att vi inte är rätt för varandra, säger Amanda.

FOTO:

Annons