Så bor Mia och Jesper Parnevik – sanslösa lyxen • Se bilderna här!

Montage av bilder från Mia och Jesper Parneviks liv i Florida. Till vänster: Mia kör golfbil. Mitten: Mia sitter vid poolen på tomten. Till höger: Mia och Jesper kramas i köket.
TT
År 2022 bestämde sig Jesper och Mia Parnevik för att sälja det berömda Parneviks-huset. Så här ser deras nya hus i Florida ut!

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Mia Parneviks sanslösa present till maken Jesper Parnevik: ”Fick en jättechock”

Mia Parneviks sanslösa present till maken Jesper Parnevik: ”Fick en jättechock”

Under åren 2015 till 2018 kunde tittarna följa det tidigare golfproffset Jesper Parnevik, 60, och hans fru Mia Parnevik, 57, under fyra säsonger i realityserien Parneviks.

Tillsammans med barnen Peg, 30, Penny, 28, Philippa, 26, och Phoenix, 23, boSdde de i femvåningshuset "Casa Mia" i Florida, dit de i programmet bjöd in gäster som kom och bodde hos dem.

I november 2019 gick Jesper och Mia ut med att de ville sälja sitt 1300 kvadratmeter stora ”Casa Mia”, detta efter att alla fyra barn flyttat hemifrån. Huset var till salu för drygt 100 miljoner svenska kronor.

Därefter köpte de ett tvåvåningshus på strax under 200 kvadratmeter, även det i Florida, som de ska ha köpt för drygt 12 miljoner svenska kronor. Se bilderna nedan!

Ingången till Parneviks nya hus

Ingången pryds av ljusblå dörrar och stenväggar. De blå dörrarna matchas dessutom av de mörkblå blomkrukorna som står utanför. Till höger om ingången har paret satt upp orden "Casa Mia".

Mia Parnevik tittar på blommorna i krukan vid ingången till huset.
Mia Parnevik vid ingången till huset.Beatrice Lundborg/DN/TT

Köket och vardagsrummet i Jesper och Mia Parneviks nya hus

När paret köpte sitt nya hus bestod det av tre sovrum, tre badrum och ett vardagsrum med högt i tak.

De bestämde sig för att renovera huset och byggde bland annat ett kök i vardagsrummet. På väggen sitter den känsla "mjölktavlan" som länge satt i parets gamla kök.

Jesper och Mia Parnevik framför köksön i köket i deras nya hus i Florida.
Mia och Jesper Parnevik i köket i deras hus i Florida.Beatrice Lundborg/DN/TT

Skafferiet i Parneviks nya hus

Dessutom verkar paret ha ett skafferi. Här står Mia i rummet där det finns gott om plats för både mat, dryck och koppar.

Mia Parnevik i vad som ser ut att vara ett skafferi.
Mia Parnevik står i skafferiet.Beatrice Lundborg/DN/TT

Poolen vid Jesper och Mia Parneviks hus

Utanför de stora fönstren i köket har paret en pool, något som bland annat syns på flera videor på Mias Instagram-konto.

Samtidigt har de bara några hundra meter ner till havet om de skulle vilja svalka sig bland vågorna i stället.

Mia Parnevik sitter i en solstol vid parets pool.
Mia Parnevik vid poolen på parets baksida.Beatrice Lundborg/DN/TT

Träning vid poolkanten

Förutom att sola och bada vid poolen brukar paret även träna vid den. Jesper har tagit sig an rollen som Mias personliga tränare efter att hon genomgick en höftoperation.

Mia och Jesper Parnevik tränar vid sidan av poolen på deras baksida.
Mia och Jesper Parnevik på varsin yogamatta vid poolen.Beatrice Lundborg/DN/TT

Biorummet i Jesper och Mia Parneviks nya hus

Likt deras gamla hus har paret även i detta hus ett biorum. Till DN har Mia sagt att det var ett måste att ha om de skulle flytta, eftersom det är "heligt" för dem att titta på film och äta popcorn tillsammans.

Mia och Jesper Parnevik sitter i soffan tillsammans i biorummet i deras nya hus i Florida.
Mia och Jesper Parnevik i soffan i biorummet.Beatrice Lundborg/DN/TT

FOTO: TT