LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Allsång på Skansen Sommar i P1

Så blev slutvalen i Bachelor 2025 – hemliga dejterna som TV4 aldrig vill visa!

13 aug, 2025
author Wilma Broberg
Wilma Broberg
Tipsa oss!
bachelor
Årets Bachelor lider mot sitt slut där Christopher Stein och Gabriel Adersteg har prövat lyckan efter kärleken.
Två lyckliga tjejer har nu fått den sista rosen och kamerorna släcks – men vad hände då egentligen?
Hänt avslöjar nu den okända dejten efter att allt var klart!
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Fem blixtsnabba med Lily Wahlsteen: ”Jag är gift"
Fem blixtsnabba med Lily Wahlsteen: ”Jag är gift"

Årets Bachelor är på sin sluttamp och nu har de sista rosorna delats ut. Christopher Stein, 32, och Gabriel Adersteg, 30, var killarna som prövade lyckan i TV-programmet!

Men det var lite i sista rycket som dessa två killar blev inkallade, ja, för till en början var tanken att Valentin Kronlund, 30, skulle vara årets bachelor. Men där blev man tvungen att tänka om för Valentin hade lyckats hitta kärleken innan programmets start!

Christopher var även med i Sonja Livboms säsong av Bacherlorette 2024 likt Valentin som skulle varit bachelor från början.

De fick sista rosen i Bachelor 2025

I sista avsnittet så får man se en av de sista drömdejterna som killarna har med de två sista tjejerna innan ett beslut ska tas. Christopher hade kvar Julia Lorén, 26, och Louise Bateman, 34. Och Gabriel hade Filippa Danell Karlberg, 26, och Kamila Dziedzic, 24 som de två sista utvalda av alla 18 tjejer som deltog jakten på kärleken.

Annons

Men när tiden är kommen är det mycket känslor i luften, både för killarna och tjejerna. Om något får man ändå ge dem att det är en otroligt utelämnande situation man ställs inför, kanske blir man den utvalda eller den som får åka hem utan en ros – men med känslor.

– Men till slut så var jag tvungen och jag bestämde mig väldigt sent på vem jag skulle dela ut till, säger Christopher till Hänt.

Men så var tiden kommen och det blev Julia Lorén som fick Christophers sista ros!

Christopher och Julia under stunden som den sista rosen skulle delas ut.

Och Filippa Danell Karlberg som vann både Gabriels sista ros – men också hjärta.

Gabriels sista ros gick till Filippa Danell Karlberg.

Den okända dejten efter beslutet: "Njöt av friheten"

Men vad hände egentligen efter beslutet och kamerorna släcks efter två månader av konstant filmande? Jo, det har vi på Hänt tagit reda på!

Annons

När Hänt når Christopher så är det sista veckan på Bachelor – något som känns skönt enligt han själv. Det är dags att knyta ihop säcken.

– Det är också kul att få se allt och uppleva det igen, säger han.

Men när allt är över – vad händer då? Jo, paren stannade kvar på Kreta några dagar efter filmandet var över. Och de två kvarstående paren lyxade till det med en liten egen dejt – utan kameror.

– Då åkte jag, Gabriel, Filip och Julie åkte tillsammans till en hotellresort där ingen av oss hade varit innan.

Där spenderade paren mer tid med varandra, hängde på stranden och delade middagar ihop.

– Bara umgicks egentligen och njöt av friheten utan kameror. Det var fantastiskt härligt, berättar Christopher för Hänt.

Sedan var det dags för att ta flyget hem till Sverige – men vad hände sen? Ja, det får vi snart reda på!

Dubbeldejten gav produktionen lite egentid – visas aldrig i programmet

För Hänt berättar Gabriel att den två dagar långa dubbeldejten egentligen var till för att ge produktionen chansen att få fira sin egen säsongsavslutning.

Annons

– Det var trevligt att umgås för första gången tillsammans utan kamerorna, men det var ju mest för att crewet skulle få ha sin slutfest.

– Hade vi varit där så kändes det ju lite som att de fortfarande jobbade, berättar Gabriel.

Därför bjöds bland annat de nyfunna paren på en liten all inclusive en dag.

– Det var jättetrevligt, men hela upplevelsen och allting var hur kul som helst. Och sen så slutade det ju väldigt lyckligt.

FOTO: TV4

Annons