Robinson-Jacob kollapsar på ön – akut till sjukhus • Sanningen om avhoppet: ”Lett till stora livsförändringar”
– Jag låg i något slags halvmedvetande ”space” och fick kramper och domningar i kroppen, säger Jacob Wandrell.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Denna Robinson-säsongen fortsätter bjuda på iögonfallande och sevärda ögonblick. I det senaste avsnittet av Gränslandet fick tittarna ta del av ytterligare ett sådant. Denna gången handlade det om deltagaren Jacob Wandrell, som inte alls visade upp sitt vanliga jag.
Under de senaste avsnitten har tittarna bevittnat Jacobs nedgång i både styrka och hälsa, men under det senaste avsnittet nådde deltagaren sin bristningsgräns.
”Orkade inte hälsa på personen jag tyckte om allra mest”
Nu har Hänt pratat med Jacob, för att ta reda på vad som egentligen gick fel på ön.
– Jag förstod inte hur onormalt svag jag började bli. Jag minns när Ulf kom tillbaka, det var första gången jag noterade någonting i mig själv. Jag valde att inte gå ner och hälsa på någon jag tycker om allra mest, för att jag inte orkade.
– Jag var halvt borta mentalt under sista tävlingen, men sedan var natten skittuff. Jag låg i något slags halvmedvetande ”space” och fick kramper och domningar i kroppen, medan jag låg med ansiktet i sanden.
Där och då fick produktionens medicinska team rycka in och hjälpa den slutkörda deltagaren. I programmet ser tittarna hur de hjälper Jacob upp från liggande tillstånd och för honom till båten som ska leda honom till sjukhuset.
”Det kändes sorgligt och jävligt vemodigt”
Trots att det såg väldigt mörkt ut för Jacob, fanns ändå en förhoppning att han skulle få återvända till ön och fortsätta sin kamp tillbaka in i Robinson. Riktigt så blev det däremot inte riktigt.
– Jag var i en världsbild där jag trodde att allting skulle vara över inom en till två timmar och att jag skulle återvända till ön. Efter ett eller två dygn i sjuksäng hade de beslutat att de inte skulle ta in mig i spelet igen.
– Det kändes sorgligt och jävligt vemodigt, men det fanns också en acceptans efter de hade berättat att det var oundvikligt, fortsätter Jacob.
Gick igenom en jobbig separation
Jacob berättar att mycket av kraschen i Robinson berodde på det tuffa liv han levde i Sverige månaderna innan hans medverkan i programmet.
– Jag var utarbetad och utbränd fysiskt. Sista månaderna körde jag dubbelt innan resan. Samtidigt så var jag emotionellt dränerad, med en jobbig separation innan avfärd. Grunden jag stod på under hösten och vintern, ledde till ett sämre allmänläge.
”Jag är starkare än någonsin”
Samtidigt menar han att medverkan i programmet har givit honom otroligt mycket självinsikt och lett till stora livsförändringar.
– Jag lever verkligen mitt allra bästa liv, jag är starkare än någonsin. Separationen är hoplappad till en kärleksfull relation och jag har verkligen Robinson-upplevelsen att tacka för stora förändringar i mitt liv.
Allt som allt verkar denna till synes mardrömshistoria till slut fått ett lyckligt slut.
FOTO: TV4.