LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Idol

Robert Aschbergs chockbesked – kampen mot tumören: ”Cancer”

31 aug, 2025
Robert Aschberg
Robert Aschbergs diagnostiserades med lungcancer.
Nu berättar han om den hemska upplevelsen – som fick ett oväntat slut.
– Fram till operationen drack jag åtskilligt med sprit för att stå ut, berättar Robert för Hemtrevligt.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Skavlans ärliga kärleksavslöjande: ”Så är det!”
Skavlans ärliga kärleksavslöjande: ”Så är det!”

Robert Aschberg, 73, gjorde programledardebut som i debattprogrammet Diskutabelt på TV3 år 1989. Sedan dess har han lett otaliga tv-program, däribland den klassiska dokusåpan Robinson, men även Trolljägarna och Grannfejden.

För några år sedan vändes dock livet upp och ner för Robert Aschberg. Vid en hälsoundersökning så hittade läkarna något som inte skulle vara där.

Robert Aschberg diagnostiserades med lungcancer

Robert gick till läkaren år 2008 i syfte att kolla upp ett knakande nyckelben. Men i röntgenundersökningen så hittade läkaren något annat som inte såg bra ut.

Robert Aschberg
När Robert Aschberg var på en läkarundersökning 2008 hittade läkarna saker som oroade dem.Robert Eklund

Läkarna berättade att Robert förmodligen dabats utav lungcancer – ett besked som tog hårt på honom. Han satte sig och skrev sitt testamente och förberedde sig på att dö.

Annons

– Det kändes som att det kom ett mycket mörkt moln över mig. Fram till operationen drack jag åtskilligt med sprit för att stå ut, berättar Robert för Hemtrevligt.

”Kunnat stämma skiten ur sjukhuset”

Men vad som Robert trodde var början på slutet skulle i stället få ett lyckligt slut.

Vad som läkarna trodde var en tumör i högra lungan, skulle snart visa sig vara falskt larm. Men under operationen hade han ändå blivit av med en femtedel av sin lunga.

– När jag vaknade upp med en massa slangar och hemsk värk efter att man tagit bort en femtedel av lungan fick jag veta att det inte alls var någon tumör utan bara en förkalkad lymfkörtel. Det gjorde mig glad som en lärka, berättar Robert för Hemtrevligt och fortsätter:

– Min farsa som är kirurg påpekade att om det hade varit i USA hade jag kunnat stämma skiten ur sjukhuset, men det är ändå inget som ligger för mig.

FOTO: TT

Annons