Reggaestjärnan Jimmy Cliff död
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Jimmy Cliff, 81, hade en lång och framgångsrik karriär och ansågs vara en av världens främsta reggaeartister med hitlåtar som Many Rivers to Cross och You Can Get It If You Really Want.
Han har även gjort en populär cover på Johnny Nashs hitlåt I Can See Clearly Now
Det är hans hustru som går ut med den sorgliga nyheten om hans bortgång i ett inlägg på Jimmys officiella Instagram.
”Det är med djup sorg jag delar med mig av att min make, Jimmy Cliff, har gått över till följd av ett anfall följt av lunginflammation. Jag är tacksam för hans familj, vänner, artistkollegor och kollegor som har delat hans resa med honom. Till alla hans fans runt om i världen, ni ska veta att ert stöd var hans styrka under hela hans karriär. Han uppskattade verkligen varje fan för deras kärlek.” skriver hon i inlägget.
Hustruns sorg – tackar vårdpersonalen för deras stöd
Hon fortsätter med att tacka makens läkare och vårdpersonalen som hjälpt honom och familjen den sista tiden.
”Jag ville också tacka Dr. Couceyro och hela den medicinska personalen, eftersom de har varit oerhört stödjande och hjälpsamma under denna svåra process”, skriver hustrun.
Hon avslutar med att be om att familjen ska få sörja i frid:
”Jimmy, min älskling, må du vila i frid. Jag kommer att följa dina önskningar. Jag hoppas att ni alla kan respektera vår integritet under dessa svåra tider.”
Jimmy Cliff blev 81 år gammal.
FOTO: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.
