Realitystjärnan död – blev bara 40 år ✔ Polisen har gripit en misstänkt
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Sara Burack, 40, fastighetsmäklare och känd från Netflix-serien Million Dollar Beach House, har tragiskt omkommit efter att ha blivit påkörd av en bil.
Olyckan inträffade tidigt på torsdagsmorgonen på Long Island, New York.
Hon hittades medvetslös på en väg och fördes snabbt till sjukhus, där hon senare dödförklarades, rapporterar TMZ.
Under fredagen inleddes ett omfattande sökande efter förare och polisen har bett allmänheten om tips, men några detaljer om bilen och föraren har man inte släppt.
Realitystjärnan död i smitningsolycka
Sara Burack blev känd genom att visa upp exklusiva lyxhus och lägenheter i New York med omnejd.
Tack vare hennes medverkan i Million Dollar Beach House, en i raden av populära mäklarserier som går att streama – fick hon många följare och etablerade sig som en välkänd profil inom den amerikanska fastighetsvärlden.
Enligt källor till TMZ finns det spår av bromsande däck på olycksplatsen, vilket tyder på att föraren sannolikt såg Sara innan kollisionen skedde.
Nu skriver People att polisen har gripit en misstänkt för smitningsolyckan den 19 juni, och att personen i fråga har uttalat sig för första gången.
Den misstänktes advokat uppgav i rätten att klienten trodde att hen hade kört på en trafikkon vid tillfället.
FOTO: TT