Natten till torsdag hittades sångaren Chris Cornell död i sitt hotellrum i Detroit. Rättsläkaren bekräftar att dödsorsaken var självmord.
Chris Cornell, 52, sångare i bandet Soundgarden, tog sitt eget liv på ett hotellrum i Detroit. Beskedet kom från rättsläkare mindre än ett dygn efter det blivit känt att stjärnan gått bort.
“Dödsorsaken har fastställts till självmord via hängning. Den slutgiltiga obduktionsrapporten är ännu inte klar”, meddelar amerikanska myndigheter på Facebook.
Enligt uppgiftslämnare till TMZ var det Chris fru, Vicky Karayiannis, som ringde hotellet och polisen då hon under kvällen och natten inte kunde få tag på sin man. Hon ringde även en vän till familjen som till slut tog sig in på sångarens hotellrum och hittade kroppen. TMZ uppger att Vicky inte haft några som helst misstankar om att maken varit självmordsbenägen.
På internet sörjer tusentals fans sin idol.
“Chris Cornell, så otroligt onödigt, varför försvinner alla de bra”, skriver bland annat ett fan.
Chris Cornell blev 52 år och efterlämnar barnen Lillian Jean, 16, Toni, 12, och Christopher, 11.
Om du eller någon du känner lider av psykisk ohälsa eller självmordstankar kan föreningen Mind vara till hjälp.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.