Prinsessan uppmanas gifta sig med Trumps son – diskussionerna om arrangerade äktenskapet

Prinsessan Isabella.
Konflikten mellan USA och Danmark om Grönland har fått sig ytterligare en skarp sväng de senaste dagarna. Nu har man kommit på en humoristisk lösning!
”Barron Trump gifter sig med prinsessan Isabella”, skriver en X-användare.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Hanna Ardéhn avslöjar dejtingknepet: "Jag är den som raggar"

Hanna Ardéhn avslöjar dejtingknepet: "Jag är den som raggar"

Den senaste tiden har det varit svårt att undvika uppmärksamheten kring diskussionerna mellan Danmark och USA om Grönland. Tonläget mellan danska politiker och Donald Trump, 79, har varit ansträngt.

Nu har det däremot dykt upp ett förslag på hur länderna kan lösa konfikten, även om det är av humoristisk karaktär.

Under de senaste dagarna har ett inlägg på X (tidigare Twitter) gått viralt, där en skämtsam lösning på situationen presenteras.

”Barron Trump gifter sig med prinsessan Isabella”

Det var när den tidigare och välkända Fox News-programledaren Megyn Kelly, 55, retweetade ett inlägg på plattformen som ”lösningen” började spridas som en löpeld, rapporterar Se och Hör.

”En smidig diplomatisk lösning vore att Barron Trump gifter sig med prinsessan Isabella av Danmark – och att Grönland överlämnas till USA som en del av överenskommelsen˝, stod det i inlägget.

Lösningen är alltså att Donald Trumps yngsta son, 19-årige Barron Trump, ska gifta sig med den 18-åriga prinsessan Isabella.

Megyn, som har över 3,6 miljoner följare på X, har fått konsekvenserna av sina handlingar att bli ganska stora – inlägget har gått viralt och satt igång omfattande diskussioner.

Får hon hälften av USA om de skiljer sig?”, skriver bland annat en användare skämtsamt.

Situationen har dessutom eskalerat ytterligare. Människor har nämligen börjat instruera AI att skapa bröllopsbilder på det potentiella paret.

FOTO: TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.