Nanne Grönvalls hund Ripley har gått bort. Nu delar Nanne med sig av sorgen på Instagram. ”Det känns som att tårarna aldrig vill ta slut”, skriver hon i ett inlägg.
Nanne Grönvall om cancerdiagnosen: ”Ångesten och ovissheten”
I över 13 år har artisten Nanne Grönvall, 63, tagit hand om hunden Ripley. Men tidigare i veckan meddelade hon att han gått bort.
”Älskade Ripley – i 13,5 år fick vi äran att ha dig i våra liv. Tack för all kärlek och glädje du har gett oss alla. Katterna och vi alla saknar dig i massor Sorgen är enorm. Åh vad vi älskar dig!”, skriver hon i ett inlägg på Instagram.
Efter flera prover på Ripleys kroniska njursvikt sa veterinärerna att sjukdomen var ohållbar. Därför var han tvungen att avlivas.
”Han somnade in tryggt och fridfullt omgiven av kärlek och ompysslande i massor i sin egen hemmiljö”, skriver Nanne.
Nanne Grönvall hjärtekrossad: ”Så tomt utan honom”
För att Ripley skulle få njuta av sina sista dagar i livet fick han äta allt från godis till brynt nötfärs. Familjen såg också till att han fick träffa sina hundkompisar en sista gång.
När det var dags för honom att somna in var han omringad av hela familjen. Nanne skriver att han då hade svansen uppe, vilket tydde på att han mådde bra.
”Men det känns som att tårarna aldrig vill ta slut nu. Det är så tomt utan honom”, skriver hon.
Bland kommentarerna till Instagraminlägget fanns flera kända namn som beklagade sorgen. En av dem var Pernilla Wahlgren, 57, som Nanne bland annat rest utomlands med.
”Åh fina Nanne. Han kunde inte ha fått ett bättre hem..! Saknaden måste vara enorm men vilket lyckligt liv han fick med er..!”, skriver hon.
Kommentarerna fortsatte att flöda in:
”Tänker på er....”, skriver Shirley Clamp tillsammans med hjärtsymboler.
”Åh vad sorgligt att föra en familjemedlem. Stor kram”, skriver Richard Herrey.
”Så fin er Ripley. Sänder våra tankar och kärlek i sorgen”, kommenterar Renée Nyberg.
FOTO: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.