Mia Skäringer in och ut på sjukhuset – hopplösheten: ”Stackars kroppen”
Nu berättar hon i podden om hennes hälsa – och den nya metoden för att bli bättre.
– Stackars kroppen, säger Mia i sin podd.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Mia Skäringer, 48, är kvinnan som alltid lyckas få oss svenskar att skratta hemma i soffan. Under året har hon varit aktuell med två egenskrivna och producerade tv-serier. 2024 gjorde hon humorshowen Tabitas tatto and cär på TV4 och i april hade serien Ann-Marie väljer glädje premiär på SVT.
Denna folkkära skådespelare slog igenom först som radiopratare men idag är hon mest igenkänd för sina roller på filmduken, såsom Anna i det omåttligt populära programmet Solsidan.
Mia Skäringers privatliv
Ja, och vad det gäller det mer privata planet så är Mia Skäringer gift med tv-prodcenten Gabriel Lázár, 41, sedan 2015. Tillsammans bor de i Göteborg med sonen Leelo. Men Mia har även barn sedan ett tidigare förhållanden, Alfred och dottern Heli.
Utöver ett familjeliv och en minst sagt framgångsrik karriär inom TV och humor så driver hon även en podcast med sin nära vän och komikern Hampus Nessvold, 29.
"Mia och Hampus. Den övermogna och den omogna. Ditt mörker i ljuset och ljus i mörkret. Med hybris, självhat och alltid i ett rop på hjälp. Ny veckopodd, varje måndag!", beskriver dem podden Skäringer & Nessvold.
Mia Skäringers hälsokris: "Stackars kroppen"
Mia Skäringer har under en tid haft problem med sin höft. Hon har även kämpat med diskbråck och är nu trött på att ha ont.
– Nu är jag så trött på min höft. Nu ska jag vända upp och ner på allt i min kropp, säger hon i podden.
Mia har nu röntgat höften och tagit prover. Enligt henne själv är det diskbråcken och en kombination av att ha tränat "fel" vad gäller kroppsligt.
– Jag har hetsast och stressat den här stackars kroppen, säger hon om hennes situation och varför det blivit så illa.
Men nu har hon prövat lite nya metoder till att försöka få bukt med smärtan!
Prövar ny metod: "Ser ut som en dalmatin"
Mia Skäringer berättar att hon har prövat akupunktur och att det verkar som att det lättat lite. Bland annat så har hon känt att hennes ena ben har känts kortare än det andra – vilket lett till att hon haltat runt i sommar. Men nu verkade det ha släppt med hjälp av lite akupunktur.
Men nu har hon prövat något som kallas koppning.
– Man sätter små glaskoppar över hela kroppen, som får igång lymfsystemet och blodcirkulationen. Ja, en alternativ medicin man kan prova, säger hon.
Dessa små koppar skapar ett vakuum vilket gör att de lämnar märken – precis som Mia Skäringer fått.
– Jag ser ju ut som en dalmatin, röda blåmärken i formade ringar över hela mina ben.
Blåmärkena kanske sitter i någon vecka men så snart de försvunnit är det dags för ännu en session av koppning. Men det finns något hon bör lägga lite mer tid på enligt henne själv.
– Jag tar väldigt lite tid för att meditera, andas och stretcha.
Hoppas allt löser sig och att metoden funkar bättre för dig Mia!
FOTO: TT