Marianne Mörck om ekonomiska krisen: ”Ensam med alla lån”
I en ny intervju med Amelia berättar den folkkära skådespelerskan hur hon överlevde de svåra åren.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Den ofantligt folkkära skådespelerskan Marianne Mörck, 75, är just nu aktuell i den nyskrivna pjäsen Erik och Elisabeths semester på Orionteatern i Stockholm.
Trots sin ålder är hon fortfarande i full fast – trots att hon tidigare pratat om att hon kliva ner från scenen och börja ta det lite lugnt – men trots det fortsätter Marianne att skjuta upp pensionen.
Marianne Mörck har alltid varit noga med pengar
En anledning är att hon har svårt att säga nej till erbjudanden som lockar och för att hon tycker att det är så roligt med repetitionerna. Men kanske är det något annat som också tilltalar henne med att fortsätta jobba – ekonomin.
I en ny intervju med Amelia berättar Marianne hur hon alltid varit noga med ekonomin och haft det med sig sedan barndomen. Hon betonar att det är extra viktigt när man lever ensam och måste kunna klara sig själv utan stödet från någon annan.
– Jag har alltid varit van att klara mig ekonomiskt på egen hand, även när jag varit i samboförhållanden. Fy så hemskt att få sin lön och så går allt till att betala skulder!, säger hon till tidningen.
Tog sig igenom den ekonomiska krisen
Men ibland har det trotts hennes noggrannhet varit bitvis tufft för henne att få det att gå ihop. Bland annat förklarar Marianne att det blev riktigt kämpigt för henne under den ekonomiska krisen på början av 1990-talet.
– Jag hade då precis köpt en lägenhet till mina föräldrar, som mina barn senare tog över. Samtidigt som jag skulle betala mitt hus stod jag där ensam med alla lån. Det var inte kul! Men jag är en survivor och hittar alltid någon lösning. Och jag är ju jungfru och ser till att samla på mig, fyller frysen med fläskkarré när den är billig och ser sedan till att äta upp allt innan den blir för gammal, säger hon i intervjun med Amelia.
Men Marianne Mörck är som sagt noga med att alltid se till att hon har så hon klarar sig om krisen skulle slå till.
– Jag har så jag klarar mig om huset brinner ner. Det är betalt, liksom alla mina lån, allting är klart. Jag vill inte vara skyldig pengar, det har jag med mig sedan min barndom. Och jag har sparat i aktier i hela mitt liv, så att jag klarar min pension, berättar hon för tidningen.
Senaste från Hänt
FOTO: TT