Magdalena Forsberg om äktenskapet med Henrik – lever skilda liv: ”På varsitt håll”
– Vi gör mycket på varsitt håll och det är inget fel med det, säger hon till Expressen.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Skidskytten Magdalena Forsberg, 58, och maken Henrik Forsberg, 58, har levt tillsammans sedan 1987 och varit gifta sedan 1996. Ihop har de de två sönerna Erik och Olle.
I en intervju med Expressen söndag berättar Magdalena om hur hon och Henrik lyckats ha ett så bra förhållande i alla år.
Magdalena Forsberg om äktenskapet med Henrik
Magdalena är själv medveten om att det inte är många som hållit ihop lika länge som de två har.
– Ja, vi brukar skoja och säga att vi är en utrotningshotad art som hängt ihop så länge. Skämt åsido, det är inte så många som hållit ihop sedan de var 20, säger hon till tidningen och fortsätter:
– Vi har följts åt. Som elitidrottare hade vi väldigt lika liv och var ofta ute och tränade tillsammans. Så olika liv som vi har nu har vi inte haft tidigare. I det vanliga livet jobbar Henrik som lärare i naturturism och jag har mina jobb. Vi gör mycket på varsitt håll och det är inget fel med det.
”Vi levde ett väldigt speciellt liv”
Den före detta skidskytten får frågan om hur paret gjort för att få det att hålla i alla år.
– Ja herregud, det är en bra fråga. Vi levde ett väldigt speciellt liv tills vi var 35, men idrottslivet var inget riktigt liv. Jag tror det är viktigt att ha gemensamma mål, se en gemensam framtid. Vi har gården, som vi brinner för bägge två. Den är ett livslångt projekt som binder oss samman. Barnen kommer också alltid att vara ett kitt. De är också projekt, vare sig de vill det eller inte, säger Magdalena och avslutar:
– Henrik och jag har också kul och skrattar ihop.
Senaste från Hänt
FOTO: Jimmy Wixtröm / Aftonbladet / TT / Karin Törnblom