LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Farmen 2025 Love is blind Sverige Let's dance 2025

Linnéa Wikblad lämnat Morgonpasset i P3 – berättar vad som hänt: ”Depression”

12 maj, 2025
author Wilma Broberg
Wilma Broberg
Tipsa oss!
Linnéa Wikblad är radioprofilen från Morgonpasset i P3 som många håller kär!
Nu berättar hon varför hon har saknats i etern.
"Jag har varit och spelat in Hotell Romantik säsong 4", skriver hon.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Bianca Ingrossos lyxpresent till Theo Wahlgren: ”Bästa kvällen i hans liv”
Bianca Ingrossos lyxpresent till Theo Wahlgren: ”Bästa kvällen i hans liv”

Den svenska journalisten och radioprofilen Linnéa Wikblad, 39, inledde sin radiokarriär 2011 på Sveriges radio P3 som programledare i humorprogrammen Radio Liechtenstein och Humorhimlen. Sedan blev hon programledare för Carpe fucking diem när det startades och samma år så blev ut därmed utsedd till "Årets rookie" på Radiogalan 2012.

Linnéa har även skrivit en egen bok, men inte vilken som helst utan en kokbok. Killmaterskan – en kokbok för dig som har ett kök började egentligen från hennes Instagramkonto @Killmaterskan där hon ogenerat publicerade bilder på "massa skit som jag äter och matar andra med". Det kontot lade hon dock på hyllan 2023.

Nu börjar Morgonpasset i P3-fansen undra

Morgonpasset i P3 är programmet som sänds vardagar från tidig morgon fram till 9.30. Morgonpasset innehåller en blandning av musik, prat, intervjuer och sketcher. Men också en hel del skratt!

Annons

Sedan september 2021 är hon bisittare till programledaren David Druid och förra året utsågs Linnéa till Årets programledare vid Guldörat. Däremot så har Linnéa saknats i radion på senaste och nu börjar följarna undra vart hon tagit vägen...

Därför har hon varit borta – spelat in Hotell Romantik

I en instagram story berättar hon nu orsaken till att hon saknats i programmet – hon har nämligen varit i Grekland för att spela in den fjärde säsongen av Hotell Romantik. Linnéa Wikblad tillsammans med Markus Granseth är programledare för säsongen och i en tidigare kommentar säger hon:

– Det känns superkul att få vara med ännu en säsong. Det är verkligen en lyx att få vara del av ett så roligt och energifyllt program som så många deltagare snackar om.

På instagram får Linnéa en fråga som lyder: "Vart har du tagit vägen på morgnarna?" Varpå Linnéa berättar om vart hon tagit vägen.

"Jag har varit och spelat in Hotell Romantik säsong 4! Så lider nu av post production depression men imorrn bitti är jag tillbaka i MP och jag längtar!"

linnea wikblad

Idag, måndag, är alltså Linnéa tillbaka i studion. Äntligen, säger vi, vi har saknat dig!

FOTO: TT, Skärmdump/Instagram

Annons