CHOCKEN! Leif GW Perssons enorma viktras – tagit viktminskningsmedicin i hemlighet
Nu också 13 kilo lättare.
– Det är inte tal om att delta i Vasaloppet, men jag är mer rörlig nu, säger han i en intervju med Expressen.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
I maj började Leif GW Persson, 80, med fetmaläkemedlet Ozempic.
Sedan dess har han gått ner 13 kilo.
– Det är lättare att gå, naturligtvis. Men att jag tar den här varianten på Ozempic har också inneburit att jag har tappat matlusten. Ingenting smakar någonting längre.
Leif GW Persson, som är ett stort fan av svensk husman och stora festmåltider, konstaterat att det förtjänar ansträngningen.
– Det är värt det i och med att det hjälper mig att bli lättare, men det är inte så kul.
Därför tar Leif GW Persson fetmaläkemedel
Anledningen till att kriminologen vill bli lättare är på grund av att han vill kunna opereras.
– I och med att jag har knepigt att gå så tänkte jag att om jag väger 20 kilo mindre så vore det lättare. Jag har ju artros, men läkarna vill inte operera mig i och med att jag har ett så dåligt hjärta. De tycker att det vore skit om jag skulle dö i samband med en knäoperation, berättade GW för Expressen i samband med den sista inspelning av SVT:s Veckan, där GW mot sin vilja tvingades köras med rullstol från taxin till studion.
För tidningen berättar han att 13 kilo är en bra början.
– Förhoppningen är att gå ner 30 kilo totalt till jul. Då är jag i så pass bra skick att jag kan göra en operation och få ordning på knäna och artrosen. Artrosen är knepig som f-n och den rättar inte till sig av sig själv.
Efter 61 år har också Leif GW lagt snuset på hyllan.
– Det ska ju liksom inte gå... De första fem dagarna var inte kul, de hade kunnat vara bättre. Men nu är jag fri från det, säger han.
Hustrun glad över Leif GW Perssons viktras
Kim Persson, 67, är positiv till makens nya livsvanor.
– Hon är förstås glad över att jag har tagit tag i hälsan och går ner i vikt nu, säger Leif GW till tidningen i samband med hans deltagande på en förlagsfest på Djurgården.
– Jag har kavajer i alla olika storlekar och nu kommer jag i en massa kavajer som jag sydde upp för några år sedan, säger Leif GW Persson.
FOTO: TT, Skärmdump/TV4 Play