Lars Lerin och Juniors ekonomiska kamp – tvingas sälja allt för att ha råd
Nu berättar de allt om den nya satsningen.
– Vi ska ju bo här också! säger Lars till NWT.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Det är alltid full fart i familjen Marques-Lerin! Lars Lerin, 71, är ständigt aktuell med nya utställningar, och Manoel ”Junior” Marques, 48, har precis återvänt från inspelningarna av Let's dance. Men de ligger verkligen inte på latsidan, snarare tvärtom.
Faktum är att det har inte lugnat ner sig det minsta. För nu är det istället dags för nästa stora steg. Paret har bestämt sig för att bryta upp från Sverige, åtminstone delvis, för en ambitiös satsning i Norge!
Lars Lerin och Junior bryter upp från Sverige
I en intervju med Nya Wermlands Tidningen avslöjar Lars och Junior att invigningen av Lars nya norska konsthall i skärgårdskommunen Kragerö bara är veckor bort – och det är inte allt:
– Vi ska ju bo här också! säger Lars till tidningen.
Projektet startade redan i augusti och under flera månader har de tillsammans förvandlat en före detta möbelbutik på 900 kvadratmeter till en konsthall.
För tidningen berättar Junior att han alltid vetat att detta varit Lars stora dröm, och att de tillsammans har sparat i evigheter för att kunna förverkliga den. Lars förklarar också att en stor del av intäkterna från hans senaste auktioner har gått just till detta ändamål.
Men det har definitivt varit nervöst under tiden, att fylla ett sånt stort utrymme och göra det till sitt eget var ingen enkel match.
– Jag fick på gränsen till panik förra veckan när vi kom hit, men det klingade av efter två timmar när jag fick det första på plats, säger Lars.
Lars Lerin och Junior vill köpa bostad i Norge
Projektet är, som sagt, kostsamt. Men enligt paret är det värt varje krona, särskilt eftersom de planerar att tillbringa mycket tid där. Faktum är att de faktiskt planerar att bosätta sig där tillsammans med barnen under semesterhalvåret.
– Egentligen är det ju helgalet. Jag skulle aldrig hamnat här om inte Junior hade velat detta, att vi skulle vara i Norge! Han är mer äventyrlig och framåtskridande och jag vill ju gärna helst vara i fred jag, i lugn och ro. Nu har han ett projekt att hålla på med. Bara jag har hängt upp det här behöver ju inte jag... eller nej, förresten, vi ska ju bo här också!, säger Lars till tidningen och fortsätter:
Paret planerar även att köpa en bostad inom kort för att kunna ha ett hem tillsammans med barnen när de befinner sig i Norge.
Och familjeprojektet har varit kostsamt, Junior avslöjar att de sparat i 20 år för att uppfylla drömmen. Samtidigt har Lars den senaste tiden sålt av en stor del av sin konstsamling.
– Det är mycket därför jag har haft de här auktionerna också, säger Lars Lerin.
FOTO: TT