Idol-stjärnans stora kärlek har dött – blev 48 år gammal
Beskedet kommer efter att Clarkson för en dag sedan meddelade att hon skjuter upp alla sina spelningar till följd av hans sjukdomstillstånd.
Brandon Blackstock blev 48 år gammal.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Kelly Clarkson, 43, och Brandon Blackstock gifte sig i början av 2010-talet.
Sångerskan och talangmanagern var gifta i nästan sju år, innan Clarkson ansökte om skilsmässa 2020.
I går meddelade Clarkson sina fans att hennes shower i Las Vegas skjuts upp på obestämd tid på grund av att hon behöver ta hand om sina barn.
I dag kom beskedet att hennes make, efter en lång tids kamp mot cancer, har gått bort.
Kelly Clarksons exmake Brandon Blackstock är död
Det är TMZ som bekräftar nyheten och hänvisar till ett uttalandet sajten har tagit del av.
”Det är med stor sorg vi delar nyheten att Brandon Blackstock har gått bort. Brandon kämpade modigt mot cancer i över tre år. Han somnade in fridfullt, omgiven av sin familj. Vi tackar för era tankar och böner och ber alla att respektera familjens integritet under denna mycket svåra tid”, står det i uttalandet som översatts från engelska till svenska.
Enligt källor till TMZ ska Blackstock ha haft en allvarlig form av hudcancer och gått bort under torsdagsmorgonen, amerikansk tid.
Clarkson, som slog igenom i amerikanska Idol, träffade Blackstock redan 2006 men paret började först dejta 2012 efter att ha återförenats på Super Bowl.
Brandon Blackstock blev 48 år gammal och tillsammans med Clarkson fick han barnen River, 11, och Remington, 9.
Talangmanagern har även två barn från ett tidigare äktenskap.
FOTO: TT