KAJ-Axel sommarpratar själv – därför saknas Kevin och Jakob: ”Tufft” • Ilskan mot gruppen
Sättet gruppen sjunger om dialekter fick Axel Åhman att skrika av ilska.
– Varför ska jag radera vem jag är? Mitt uttryckssätt, och mitt ursprung, för dom här jävla agitatorerna, säger Åhman i Sommar i P1.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Under året blev Axel Åhman känd för hela det svenska folket som en tredjedel av den finlandssvenska humorgruppen KAJ, som han bildat tillsammans vännerna Kevin Holmström och Jakob Norrgård.
Gruppen deltog som bekant i svenska Melodifestivalen i år, där de lyckades ta hem hela tävlingen. Därefter tog de sig till en fjärdeplats i Eurovision i Basel.
I sitt sommarprat berättar nu Axel Åhman bland annat om hur uppväxten på landet, med en unik dialekt, har varit en stor tillgång i livet – men också om hur en svensk popgrupp en gång framkallat ett raseriutbrott hos den finlandsvenske artisten.
Axel Åhman om Vörå-dialekten: ”Ett hemligt språk”
Medlemmarna i KAJ lärde känna varandra redan som barn, då de alla kommer från den lilla kommunen Vörå, strax norr om Vasa i Finland. I sitt sommarprogram berättar Axel om hur uppväxten på landsbygden formade honom till en kreativ och skapande person.
– Du kan inte vänta på att något ska hända. Du måste själv se till att det händer. Det är med den insikten som både KAJ och mitt eget författarskap uppstod.
Axel avslöjar han i programmet att inte pratar med sin riktiga dialekt, den österbottniska Vörådialekten. Det eftersom han vill vara lättare att förstå för lyssnarna. Men han beskriver dialekten som en stor tillgång i sitt kreativa yrke.
– Som låtskrivare, komiker och berättare är dialekten ett fantastiskt värktyg. Det är som ett hemligt språk i språket, en verktygslåda till som alla inte kommer åt. Det är lekfullt med nya rimpar och överraskningar, säger han.
Axel Åhman ilska mot den svenska popgruppen: ”Jävla agitatorerna”
Ett av de starkaste musikminnena Axel delar i sommarpratet är kopplat till just dialekten – och en mening i en låt som etsat sig fast hos honom.
En mening i den svenska popgruppen Raymond & Marias låt ”Ingen vill veta vart du köpt din tröja”, fick den då 10-åriga Axel att fullständigt tappa det.
– Jag tar fasta på den här en raden; ”Och du har tränat bort din dumma dialekt”, och jag blir förbannad. Inte lite irriterad, utan ”gubbe på Facebook som går på en trollnyhet om att kale anka ska förbjudas på julafton”- förbannad, berättar Axel i sommarpratet.
– ”Träna bort din dumma dialekt”, varför ska jag träna bort min dialekt och skämmas? Varför ska jag reduceras? Varför ska jag radera vem jag är? Mitt uttryckssätt och mitt ursprung, för dom här jävla agitatorerna på radion, Raymond och Maria. Nej. Upp till kamp!, säger Axel skämtsamt.
Han berättar hur kritiken mot dialekten gick honom rakt in i hjärtat. Han rusade ut i familjens trädgård och började slå på ett träd, innan han till slut skrek rakt ut.
– Från botten av mina lungor, med min späda prepubertala pojkstämma, skrek jag över åkrarna: ”En dag kommer jag till Sverige, jag ska stiga in i ert allra heligaste underhållningsprogram för hela familjen – och jag ska vinna Melodifestivalen på Vörå-dialekt! Och då ska ni få se på satan Raymond & Maria!
Därför fick bara Axel Åhman ifrån KAJ sommarprata
Axel Åhman är den enda ifrån KAJ som sommarpratar i sommar. Det tror Åhman själv har hatt göra med sitt andra jobb.
– Troligen för att jag har skrivit böcker. De vet att det är tufft och det kanske är bra med någon som har den typen av skrivana. Spekulerar jag, men jag har ingen aning, berättar Åhman för Expressen.
Trots att det bara var Axel Åhman som fick frågan i år, tror han inte att hans bandmedlemmar är upprörda – de har redan fullt upp.
– Jag tror inte det är någon bitterhet i det här året. När det är så mycket annat på gång. Och jag är väl den mest skrivande av oss när det kommer till den här typen av text och berättande. Och jag tror jag var mest sugen också så de hade tur när de ringde mig, säger han till tidningen.
FOTO: TT / Youtube