Johan Rabaeus: ”Ekonomin? Nej, nej, nej! Jag är en fattig aktör..”
Hänt har pratat med den folkkära skådespelaren!
–Jag är en fattig aktör, säger Rabeus.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Under måndagskvällen så fyllde Beirut Café, i Östermalmshallen i Stockholm, 25 år. På plats var en stor skara av Stockholms kändis-elit, bland annat skådespelaren Johan Rabaeus, 78.
På Beirut Cafés röda matta så får Hänts tv-reporter en liten pratstund med skådespelaren. Under intervjun blir han bland annat ombedd att ranka sina tre bästa roller – men det visade sig bli svårt. Med en sådan lång karriär som Johan har i ryggen är det inte alltid lätt att komma ihåg.
– Mitt problem är att jag glömmer bort. Jag kommer inte ihåg vad jag har gjort. Jag kan säga att det är väldigt kul att spela Gertrude Stein just nu som jag gör på stora scenen.
Är det för att du kommer ihåg den just nu?
– Just för att jag kommer ihåg den. Den är aktuell just nu, instämmer Rabaeus och skrattar!
Johan Rabaeus betygsätter livet i kamerablixtar: ”Jag är en fattig aktör”
Under intervjun fick Johan Rabaeus även testa Hänts egna segment ”Fem blixtsnabba”, en snabbfrågerunda där han satte betyg på livet just nu! Resultatet? En härligt spretig mix av svar, där allt från högt till lågt fick plats.
Hur många kamerablixtar får ditt hem?
– Just nu är det fem tror jag. Därför att alla pelargonerna blommar och jag är väldigt förtjust i pelargonerna.
Hur många kamerablixtar får din karriär?
– Nej, men det kan jag inte yttra mig om. Nej, det vet jag inte.
Jag tycker du ska säga fem i alla fall. Det är vad jag tycker.
– Då säger vi fem. Tack för det!
Hälsan då? Hur många blixtar får den?
– Jo! Jag säger som de säger i Beirut: Inshallah!, skrattar Johan.
Kärlekslivet då, hur många blixtar får det?
– Ja men hon är med här. Tänk att hon vågar vara med mig efter all den här tiden, säger Johan och lägger armen om kärleken Camilla Thulin, 64.
Pengarna, cashen, hur många blixtar får den?
– Nej, nej, nej, säger Johan och skakar på huvudet samtidigt som han gestikulerar ”bryt” och skrattar:
– Jag är en fattig aktör.
Är du en spenderare alltås?
– Jag är en spenderare med lilla jag har, säger Johan avslutningsvis.
Fakta: Det här är Johan Rabaeus
Namn: Carl Magnus Johan Olof Rabaeus
Ålder: 78
Yrke: Skådespelare
Familj: Partnern Camilla Thulin, 64 sedan 1998.
Aktuell med: Monologen Gertrude Stein på Dramatens stora scen.
Senaste från Hänt
FOTO: HÄNT