Sommarens festliga glada dagar fick ett dramatiskt slut. Johan Jureskog fick tryck för brösten och befarade hjärtinfarkt.
– Det slog slint, berättar tv-kocken.
Hollywoodfrun Isabel Adrian bryter tystnaden om kärlekslivet: ”Inte värd mig”
Kändiskrögaren Johan Jureskog, 50, känd från Nyhetsmorgon, Let´s dance och Kockarnas kamp har alltid haft många järn i elden, och nyligen sa hans kropp ifrån. Han och hustrun Paulina, 36, befann sig på lantstället då det plötsligt utbrast full kalabalik.
– Vi hade haft gäster varje dag och jag fick ångest för att sommaren snart var slut. Det slog slint och jag fick världens tryck för bröstet! Det strålade i vänster arm och jag ringde 1177. Åtta minuter senare kom ambulanshelikoptern, berättar Johan i Mina Andetag-podden.
Hjärtinfarkten var en panikångestattack
Väl framme på sjukhuset fick Johan gå igenom EKG och diverse tester. Värdena såg glädjande nog bra ut. Han hade inte drabbats av någon hjärtinfarkt utan i stället en panikångestattack.
Här dyker Ellen Bergström upp med nya kärleken
Efter reklamen: Här dyker Ellen Bergström upp med nya kärleken
Johan, som säger sig vara frisk som en nötkärna, verkar dock ha fått sig en tankeställare. För varje år som går känner han sig mer och mer stressad och i podden är han högst uppriktig när det gäller hans levnadsvanor.
”Jag är säkert klassad som alkoholist”
– Jag är säkert klassad som alkoholist för jag älskar att dricka alkohol. Jag dricker inte varje dag men nästan varje dag. Jag älskar en god whisky eller att dela på en flaska vin! Jag har aldrig knarkat och skulle aldrig hålla på med sådan, men nyligen slutade jag snusa. Det var det sjukaste jag varit med om. Jag hamnade i ett tunnelseende och fick ångest. Nu är jag snusfri, men jag vet inte om jag ska börja igen.