Jenny Strömstedts chock i hemmet – har invaderats: ”Ormar”

Jenny Strömstedt är på en välförtjänt semester från TV4:s Nyhetsmorgon, men semestern verkar allt annat än lugnt. På hennes Instagram visar hon att hemmet har invaderats av ormar.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Jenny Strömstedts om planerna med maken Niklas Strömstedt

Jenny Strömstedts om planerna med maken Niklas Strömstedt

Jenny Strömstedt, 52, är en mycket folkkär programledare som sedan 2005 har varit en välkänd profil i TV4:s Nyhetsmorgon. Med nästan två decennier i rutan är hon verkligen en veteran för TV4. Sedan årsskiftet 2025 leder hon även TV4:s nya satsning, Nyhetsdagen.

Privat lever Jenny tillsammans med den folkkära artisten Niklas Strömstedt, 66, och paret har varit gifta i tre år. Jenny har dessutom tre döttrar från ett tidigare äktenskap.

Jenny tar paus

För två veckor sedan meddelade Jenny att det är dags för välbehövlig semester och att hon därför lämnar TV-rutan ett tag.

Direkt efter lördags-sändningen satte hon sig på ett tåg och skrev i ett Instagram-inlägg:

Nästa gång ni ser mig i rutan är det augusti… Utan alla er som tittar och lyssnar – absolut ingenting. Tack”.

Men trots uppehållet kommer Jenny inte försvinna helt från det offentliga livet.

Podden Röda vita rosen som hon driver tillsammans med radarpartnern Victoria Skoglund, kommer fortsätta som vanligt.

Semestern börjar minst sagt dramatiskt

I en av Jennys Instagram-storys berättar hon att hemmet har invaderats av ormar. I en uppföljande video märks hennes upprördhet och man förstå att detta inte är första gången det händer.

Jenny Strömstedt står i trappan med en orm fastklämd i en tång

Bild: Skärmbild/Instagarm/TV4

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.