Jacob Ericksson förd till sista vilan ✔ Oväntade lokalen ✔ Bilderna från begravningen
Nu är han begravd och förts till sin sista vila.
Anhöriga på plats berättar om sorgen.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Skådespelaren Jacob Ericksson avled i oktober, och nu har han nu förts till sin sista vila.
”Vår kära Jacob, pappa, bror, kollega och vän. Tack för allt du gav och den du var. Att förlora sig själv i konsten är att hitta sig själv”, skriver familjen på Erickssons minnessida på Fonus.
Han blev 58 år gammal.
Jacob Ericksson dog efter en tids sjukdom
Jacob hade en lång framgångsrik karriär bakom sig med flera stora framträdanden på teaterscenerna och en hel del filmer och tv-serier som blev hans stora genombrott.
Jacob Ericksson avled efter en tids sjukdom och familjen var med honom in i slutet. Dödsorsaken var lymfkörtelcancer och tidigare har tv-profilen och läkaren Mikael ”Soldoktorn” Sandström förklarat hur sjukdomen kan utvecklas.
– Cancer i lymfkörtlarna är egentligen en samling olika cancersjukdomar som drabbar immunsystemet. Det finns flera varianter, bland annat Hodgkins och non-Hodgkins lymfom. Symptomen kan vara ömma och förstorade lymfkörtlar som ofta dyker upp ganska snabbt, sa han till Hänt.
Det var dock oklart hur länge Jacob kämpade med sjukdomen, där rykten även florerade kring att det grundade sig i ett virus som utvecklades till cancer. Dessa rykten var även något som doktor Mikael dementerade.
Jacob Erickssons begravning – fina orden från vännen på plats
I en intervju med Expressen trädde sonen Hugo Eriksson fram och berättade om sorgen efter sin pappas död. Nu rapporterar tidningen att Jacob förts till sin sista vila med en liten avskedsceremoni för hans allra närmaste.
Begravningen hölls under måndagen på konsthallen Färgfabriken i Stockholm. Färgfabriken är i ett industriområde i Liljeholmen, där det bland annat anordnas evenemang och olika utställningar.
En av de som var på plats för att ta sitt sista farväl var författaren och tidigare programledaren Carin Hjulström. Och i ett inlägg på Instagram beskriver hon begravningen som vacker och stämningsfull.
”Jag tackar för alla underbara somrar vi hade på Gotland – strandhäng, middagar, midsomrar, ungar, hundar och massor av skratt och fina samtal.” skriver hon och lägger till:
”Många ville minnas denne outsägligt begåvade, roliga och livsbejakande människa och skådespelare. Du fattas oss! Så hoppingivande att se Hugo, Johanna och ljuvlige lille Leon med mormor Karin. Livet går vidare. Tack för några av de finaste åren i mitt liv, Jacob.”
Hänt har sökt Hugo Ericksson.
Jacob Erickssons betydande roller genom åren:
1999 kom Tsatsiki, morsan och polisen. I den spelar Ericksson polisen Göran. Filmen belönades med fyra guldbaggar: bästa foto, bästa film, bästa manus och bästa regi.
Under 2000-talet medverkade Ericksson i en mängd tv-serier, filmer och pjäser. Lasse-Majas detektivbyrå, Solsidan, Män som hatar kvinnor, Tusenbröder är några exempel.
I höst skulle han åkt på turné med Riksteatern, men Erickssons medverkan ställdes in på grund av sjukdom.
De senaste åren har han spelat i Lars Noréns Tiden är vårt hem, på Kulturhuset Stadsteatern och Galeasens uppsättning av Bergmans Fanny och Alexander.
FOTO: TT / Instagram
