LÄS MER:NYTT! Korsord Bianca Ingrosso Pernilla Wahlgren Exklusivt på Hänt Idol

Isabella Löwengrips son akut till sjukhus – ambulanshelikopter larmad: ”Extrem smärta”

31 aug, 2025
Isabella Löwengrips
Isabella Löwengrips son Gillis skadade armbågen i skärgården och fick föras till sjukhus med ambulanshelikopter.
Nu berättar hon om det skrämmande ögonblicket.
”Drabbades av extrem smärta”, skriver hon på Instagram.
Annons

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Jonas Hallbergs utspel mitt i intervjun: ”Glad och kåt"
Jonas Hallbergs utspel mitt i intervjun: ”Glad och kåt"

Under lördagen skulle Isabella Löwengrip, 34, tillsammans med familjen njuta av en sensommarkväll i Stockholms skärgård. Planen var en traditionell kräftskiva, men idyllen förvandlades snabbt till ett mardrömsscenario.

Så fort familjen klivit i land och förtöjt båten inträffade olyckan. Isabellas elvaårige son Gillis föll olyckligt och skadade sig svårt. På Instagram delar influencern själv med sig av de dramatiska minuterna efter fallet.

”Han hör hur armbågen smäller. Gillis gnäller aldrig men nu blev han vit i ansiktet och drabbades av extrem smärta”, skriver hon.

Till en början övervägde familjen att ta båten tillbaka till fastlandet för att själva åka till sjukhuset. Men efter ett samtal till 112 stod det klart att situationen var allvarlig – en ambulanshelikopter skickades genast till ön

Felicia Bergströms viktresa med Mounjaro: ”Biverkningar.... ”
Felicia Bergströms viktresa med Mounjaro: ”Biverkningar.... ”

Isabella Löwengrips skräck – armbågen hade lossnat

Väl på plats kunde Isabella själv se att sonens armbåge inte stod rätt till. Trots chocken passade hon på att uttrycka sin tacksamhet till de sjuksköterskor och larmpersonal som snabbt tog hand om Gillis.

Annons

”Både jag och Gillis kommer att minnas er livet ut. Jag har tänkt på er massor, ni är såna hjältar och så duktiga med barn”, skriver hon vidare.

När helikoptern landat på sjukhuset fick familjen det definitiva beskedet – Gillis armbåge hade helt lossnat. Gillis blev inlagd i väntan på operation.

Under söndagen delade Isabella en ny uppdatering. Hon berättade då att Gillis genomgått operation och att sövningsprocessen gått smidigt.

”Det är alltid jobbigt som förälder att se ens barn ha ont. Det är inte kul. Man vill ju verkligen ta över den smärtan helt och hållet”, säger hon i en video till sina följare.

FOTO: Instagram, TT

Annons