Kändistätt på premiären av Börje Salming – här minglar idrottstjärnorna och hollywoodskådisarna
Efter reklamen: Kändistätt på premiären av Börje Salming – här minglar idrottstjärnorna och hollywoodskådisarna
Ingemar Stenmark, 67, är en av tidernas allra främsta alpina skidåkare med sammanlagt två OS-guld, fem VM-guld och 86 världscupsegrar i disciplinerna slalom och storslalom. Vid
Vid 33 års ålder la han ner karriären och sedan dess har mycket hänt. Stenmark har bland annat ställt upp i tv-program som Superstars, Mästarnas mästare och Let's dance. Alla dessa tre program har han kammat hem vinsten i.
Och nyligen började han även tävla i motorsport. Han har varit förare i Porsche Sprint Challenge och dykt upp i ett flertal tävlingar runt omkring i Sverige. Men i somras valde han att lägga ner den satsningen.
Ingemar Stenmark sadlar om – det ska han göra nu
Men Ingemar är inte den som gillar att bara sitta still. Nu har han fått upp ögonen för en ny sport!
Det är inget annat än stavhopp som han nu ska ägna sig åt, vid 67 års ålder.
– Jag hoppade ju när jag var liten och har alltid varit passionerad för sporten. Har tänkt att testa nån gång och nu sade en ”varför provar du inte?”. Så då fick jag prova och tyckte det var jättekul, berättar han för SVT.
Ingemar Stenmark siktar nu på att ställa upp i veteran-VM i Göteborg i sommar.
– Det är ju veteran-VM i Göteborg i sommar. Det är inte omöjligt men jag är inte så tävlingsinriktad egentligen. Det är mer en kul grej och bra träning också.