SVT-profilen om galna sexlivet – 72-åringen berättar: ”Bara jag slipper rida i två timmar”
Nu berättar tv-profilen om sexlivet efter programmet.
– Jo, det är helt okej men bara jag slipper rida i två timmar för det orkar jag inte, säger hon.
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
En hel del profiler har under åren bott på Hotell romantik.
Alltifrån Sven-Erik Sjögren, 74 iklädd sin gröna mankini som fick 44 år yngre Julia Moritz, 29, på kroken efter programmet, till Carina Shepherd, 67, som delade med sig av en het natt med Hollywoodstjärnan Richard Gere, 75, från 1980-talets Los Angeles.
Irene Pedersen, 72, är en annan ikon från hotellet, men som aldrig hittade kärleken i tredje säsongen av SVT:s succéprogram.
Nu delar Pedersen med sig av kärlekslivet efter hennes medverkan.
SVT-profilen om inviterna efter Hotell Romantik: ”Det är inte aktuellt”
I SVT-programmet Updejt får Pedersen frågan om hon får ligga något efter Hotell romantik och då berättar 72-åringen att hon har fått flera invinter från män som vill ha sex med henne.
– Det skulle jag kunna få om jag inte var kräsen och jag anser att jag ska vara det. Det finns så mycket skräp där ute. Och jag kan ärligt säga att dejta i min ålder, det är som att handla i en second handbutik, säger Pedersen.
Pedersen utvecklar sin jämförelse:
– Det är använt, slitet och en del är faktiskt inte ens fräscht. Men de förväntar sig att man ska betala fullpris och det är inte aktuellt, säger Pedersen.
Hotell romantik-profilen om galna sexlivet: ”Bara jag slipper rida i två timmar”
Men några problem med att hålla i gång sexlivet efter 70 har Irene Pedersen inte. Med hjälp av östrogen boostar hon sin lust.
Enligt henne är det bara konditionen som blivit sämre.
– Det är som att cykla. Du fortsätter hela livet, säger hon.
Updejt består av en dejtingpanel som tycker till om SVT:s senaste dejtingprogram och en av paneldeltagarna frågar hur länge Pedersen orkar att hålla på.
– Det är helt okej men bara jag slipper rida i två timmar – för det orkar jag inte, säger hon och skrattar.
FOTO: SVT (Pressbild)