Helena Bergström om konflikten med Robert Gustafsson – pratar inte längre
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Helena Bergström, 61, avslöjar i Nemo Hedéns, 37, podcast Nemo möter en vän att hon och skådespelarkollegan Robert Gustafsson, 60, inte talat med varandra på flera år efter att det blev kärvt mellan dem två i samband med att de tillsammans spelade in en tv-serie.
– Nej men vi bråkar inte, vi bara pratar inte med varandra, säger hon i podden.
Anledningen till problemen härstammar från att Helena kände att hennes karaktär förminskades under inspelningen av Ture Sventon – och att Robert inte stod upp för henne.
Lovades en stark kvinnoroll
Helena Bergström berättar i podden hur produktionen, i efterdyningarna av MeToo ville lyfta kvinnokaraktärerna och ge dem mer plats – och förklarar att det var vad som lockade henne till serien från början.
Helena såg det också som en chans att få göra något roligt och meningsfullt tillsammans med kollegan Robert Gustafsson, som hon länge haft planer på att samarbeta med i ett projekt.
Trots att Helena Bergström lovats att hennes version av Fru Jansson skulle få en mer betydande plats än i tidigare upplagor av serien upplevde hon att karaktären mest fick stå vid sidan av och agera som ett slags stöttande, rationell figur – medan det var Robert Gustafsson och hans Ture Sventon som fick ta ut svängarna med komik och galna upptåg.
Men när det visade det sig att hennes karaktär skulle vara instängd i en lampa majoriteten av den tredje säsongen blev det droppen för Helena.
Helena kände sig förminskad: ”Stoppade in kärring-jäkeln i en lampa”
Hon kände sig utestängd och förminskad trots löften om en mer jämställd roll. Känslan av att återigen reduceras till en passiv kvinnoroll tog hårt. Det hela ledde till att hon försökte få Roberts stöd i frågan i hopp om att han skulle ta hennes parti.
– Jag sa det, jag tror att jag konfronterade honom och sa att han måste vetat om att det här hade skett, att man stoppade in kärring-jäkeln i en lampa och att där ska hon sitta.
– Jag kräver inte att jag skulle få en jätteroll, men jag kräver att jag ska få en plats och inte bara vara där för att serva den här mannen, och jag tycker framför allt att det är viktigt när man gör tv för barn.
Men Roberts svar uteblev och efter det har det varit tyst mellan de två skådespelarna. Helena beskriver hur hon genom att berättar om detta nu sträcker ut en hand till Robert Gustafsson – och att hon vill belysa det som hände för att eventuellt försonas med kollegan.
Aftonbladet har varit i kontakt med Robert Gutafsson som hävdar att han inte har något otalt med Helena, istället skriver han i ett sms att han kommer att kontakta henne och be om ursäkt för "detta pinsamma missförstånd".
”Oj, ett klassiskt utslag av min bristande förmåga att sköta sociala kontakter och min arbetsnarkomani som nu verkar ha resulterat i ett duktigt missförstånd. Inbjudningarna till festen skötte inte jag men hon stod i alla fall med på min önskelista så jag misstänker att arrangören istället skickade till Colins (Nutley, Bergströms man reds anm) mailadress”, skriver han även i meddelandet.
FOTO: TT