I oktober förra året drabbades Colin Nutley av en stroke, något han fortfarande återhämtar sig från. Samtidigt är hustrun Helena Bergström i väg på jobb i Italien. – Det är klart att han saknar mig och jag saknar honom, säger Helena Bergström till Amelia.
Skådespelaren Helena Bergström, 61, och filmregissören Colin Nutley, 81, träffades år 1989 när Colin regisserade filmen Black Jack, som Helena fick huvudrollen i.
I över 30 år har de varit ett par. Det senaste året har dock varit tufft för dem, eftersom Colin drabbades av en stroke i oktober förra året.
Helena Bergström har lämnat landet
Den senaste tiden har Helena Bergström befunnit sig i Italien för att spela in feelgood-filmen Resan till Piemonte.
I filmen spelar hon en av fyra huvudroller. De andra spelas av Kjell Bergqvist, 72, Björn Kjellman, 62, och Kajsa Ernst, 63.
I en intervju med Amelia berättar Helena om hur maken Colin klarar sig hemma utan henne:
– Bra. Han har hjälp och sällskap, framför allt av våra barn och deras respektive. I kväll ska han laga kycklingmiddag till hela gänget. Men det är klart att han saknar mig och jag saknar honom, förstås, säger hon.
Helena Bergström om Colin Nutleys hälsa: ”Trött”
Efter stroken i oktober 2024 har Colin återhämtat sig bra, även om han ännu inte är helt återställd.
– Jämfört med hur Colin var när han blev sjuk är han jättebra, men jämfört med hur han var innan blir han ibland trött. Det är en resa och en förändring, säger Helena till Amelia.
Likt sin fru har även Colin planer på nya filmprojekt så småningom.
– Han planerar för framtiden med film och annat, men det måste få ta sin tid med återhämtningen. Det finns ingen anledning att hetsa. Det är något vi har lärt oss efter det här, säger Helena Bergström.
FOTO: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.