Här råkar Junior Lerin göra det förbjudna – kan diskvalificeras från Mello: ”Var inte meningen”

Montage. Till vänster: Junior Lerin drar handen i ansiktet. Till höger: Junior Lerin i intervju med TV4 under presskonferensen inför Melodifestivalen.
FOTO: Skärmdump/TV4, TT
Under tisdagen presenterade SVT deltagarna i Melodifestivalen 2026. I en intervju med TV4 på pressträffen sjöng Junior Lerin namnet på sin låt, något som gjorde att han riskerade att diskas.
– Det var inte meningen, säger Junior Lerin till TV4 Nyheterna.

Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!

Junior om kampen med tvillingarna

Junior om kampen med tvillingarna

Deltagarna för vårens upplaga av Melodifestivalen är klara. Greczula, 33, Sanna Nielsen, 41, Meira Omar, 32, och Robin Bengtsson, 35, är bara några av dem som tävlar om att representera Sverige i Eurovision Song Contest.

Manoel Marques Lerin, 48, mer känd som Junior Lerin, tävlar i deltävling 1 med sitt bidrag Copacabana Boy.

Och under tisdagens presskonferens där alla deltagare presenterades misstänks Junior ha sjungit en bit av sitt bidrag under en intervju, något som är förbjudet.

Riskerar att diskas

Melodifestivalens projektledare Anders Wistbacka har tidigare hört Junior Lerins låt och har jämfört den med klippet från intervjun.

– Jag tror att skadan är begränsad, om det överhuvudtaget är hans låt han sjunger. Om det är låten så är det olyckligt, säger han till TV4 Nyheterna.

Han säger att SVT kommer att prata med Junior för att höra hans upplevelse av händelsen. I värsta fall riskerar Junior att diskas från tävlingen.

– Sjunger folk sin låt i förväg skulle det absolut kunna vara ett skäl för en diskning, säger Anders Wistbacka.

Junior Lerin: "Sjunger inte låten"

Till TV4 Nyheterna säger Junior Lerin att han inte sjöng på sitt bidrag.

– Jag sjunger inte låten, jag säger bara ”Copacabana boy”, säger han.

Samtidigt säger han att det var mycket som hände under presskonferensen och att han, om han sjöng på låten, inte gjorde det med flit.

– Det var inte meningen. Jag tappade lusten att äta, jag fick ont i magen. Jag tänkte: ”Herregud, vad är det som händer?”.

Får tillsägelse av SVT

Under onsdagen kom beskedet att Junior Lerin får en tillsägelse av SVT efter intervjun med TV4 på pressträffen inför Melodifestivalen.

Enligt avtal så ska artisternas första framträdande av bidraget äga rum i Melodifestivalen. Min bedömning av Juniors intervju med TV4 är att den inte var på den nivån att det kan anses vara ett avtalsbrott.”, skrev Anders Wistbacka i ett mejl till Expressen.

Hans sång av låttiteln var inte tillräckligt lik melodin i hans bidrag. Jag har pratat med 'Junior' och rett ut denna fråga.”, fortsatte han.

FOTO: Skärmdump/TV4, TT

Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Hänt följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.