Här flyr prins Daniel med Estelle mitt under firandet – regelbrottet i direktsändning
Här bryter prinsessan Madeleine med familj mot traditionen!
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Den 30 april firar vi vår kung Carl XVI Gustaf på hans 79 årsdag! Även om årets firande inte blir lika bombastiskt som man kan vänta sig nästa år då han fyller jämt – ska det givetvis uppmärksammas ordentligt!
Firandet började redan under förmiddagen med en konsert på slottets yttre borggård av arméns och marinens musikkårer. Därefter mottar kungen i sedvanlig ordning blommor från barn till familjer i folkhavet.
Som vanligt står sedan svenska kungafamiljen på slottets balkong för att vinka till det hurrande svenska folket. En som missade alla festligheter var prinsessan Sofia och prins Carl Philips yngsta son – prins Julian, som hovet bekräftade var hemma sjuk.
Prinsessan Madeleine och Chris bryter mot reglerna – hovet svarar
En annan detalj som stack ut var då tillställningen höll på att ta slut och prins Daniel och prinsessan Estelle snabbt avlägsnade sig från balkongen. Detta innan orkesterns hade spelat sina sista toner och att övriga kungligheter stod kvar på balkongen och vinkade till folket.
När Hänt kommer i kontakt med hovet visar det dock sig att de gör helt rätt i det. De som snarare snurrat till det lite är prinsessan Madeleine och maken Chris O´Neill. Kutym är nämligen att kungaparet alltid ska vara först med att komma ut på balkongen.
”Alla medlemmar som stod på balkongen gick in för att sedan Kungen och Drottningen gick ut först tillsammans. Därefter gick övriga i Kungafamiljen ut på balkongen”, svarar Kungliga Hovstaternas informationsavdelning i ett mejl till Hänt.
FOTO: TT, Aftonbladet tv