Här blir det stelt mellan Jenny Strömstedt och TV4-gästen: Vill du ligga med min man?
Detta när Edvin börjar hylla Jennys man Niklas Strömstedt, och Jenny ställer den oväntade frågan:
– Vill du ligga med honom eller?
Ladda ner Hänts nya app här - nöje och nyheter utan betalväggar!
Jenny Strömstedt, 52, leder Nyhetsdagen och Nyhetsmorgon varje vecka. Ofta ser vi henne leda det sist nämnda på lördagarna ensam i TV4.
Privat är Jenny sedan 2011 gift med Niklas Strömstedt, 66. Paret har inga egna barn men båda har flera barn från tidigare relationer.
I lördagens Nyhetsmorgon gästas Jenny av programledaren och poddaren Edvin Törnblom, 29, – och det uppstår en minst sagt stel stämning när Jenny frågar om han vill ligga med hennes man!
Edvin Törnblom öppnar upp om krisen i Nyhetsmorgon
Edvin programledde Melodifestivalen i vintras, och nu är han aktuell med sitt nytt program Edvins Lustgård på TV4, som har premiär i början på maj.
I programmet bjuder Edvin in sina kända och okända vänner till att hänga med honom Gotland. Där framgår det också att Edvin lider av en 30-årskris, och i Nyhetsmorgon förklarar Edvin att alla hans vänner skaffar barn och gör massa vuxna saker men att han inte är redo för det än.
– Jag borde ju växa upp, inte bjuda in folk till Gotland och festa och ha kul. Jag borde också ta tag i saker, säger Edvin och Jenny frågar varför.
Naemi har hittat kärleken – mamma säger sitt!
– Ja varför då? Jag vet inte, det är så dumt egentligen.
Jenny påpekar att Edvin är singel och säger att hon vet att han letar.
– Gör jag det? De känns som att det kommer utifrån… jag mår så bra, säger Edvin.
Stela stämningen mellan Jenny Strömstedt och Edvin Törnblom: "Vill du ligga med honom?"
Jenny säger då att hon har fått i uppdrag att fråga vem Edvins dröm-man är.
– Alltså, jag har träffat en man några gånger nu på senaste tiden som är en helt otrolig man. Och det är Niklas Strömstedt, säger Edvin och pratar alltså om Jennys make.
Edvin Törnblom delar med sig av de privata detaljerna – Hänt dyker ner i hans telefon
Han frågar om det finns någon sexigare, snyggare och trevligare man och undrar hur Jenny landade honom, men hon menar att det var Niklas som landade henne.
– Jag satt ju på lunch med Steffo Törnquist för några veckor sen och då berättade han hela historien, men den tar vi inte här tror jag, säger Edvin mystiskt och börjar skratta.
– Nej…. Nu tycker jag den här intervjun tar en konstigt vändning, säger Jenny.
– Ja, det tar en helt konstig vändning, svarar Edvin.
Som tittare får man verkligen känslan av att stämningen i studion går att ta på. Jenny frågar vad Edvin tycker är så stiligt med Niklas och han säger att han är snäll, gullig och har bra stil. Då ställer Jenny frågan som gör det hela ännu stelare.
– Vadå vill du ligga med honom eller?
– Nej! Nej men snälla rara. Eller alltså, nejmen, erbjuder du något? Nejmen jag skojade, han har en otrolig stil! Vad konstigt det blev nu, vad är det vi gör ens. Alltså bryt, lägg ner TV4, svarar Edvin skrattandes.
De kommer fram till att Edvin alltså letar efter något liknande i en man som Niklas, och Edvin frågar hur gammal han är.
– Han är född 58. Men jag vill bara poängtera att han är upptagen. Det var därför jag var tvungen att ställa frågan alltså, herregud vilken kupp! säger Jenny.
FOTO: TV4/Skärmdump