Johannes Wretljung Persson är en av deltagarna i årets säsong av TV4:s Förrädarna.
I en exklusiv intervju med Hänt berättar han om sin taktik i spelet, sitt jobb i spelbutiken och känslorna under inspelningen av programmet.
Tom Sjöstedt knäckt efter Förrädarna: ”Psykiskt störd"
Johannes Wretljung Persson, 39, är en av deltagarna i höstens säsong av TV4:s Förrädarna. Han sökte in själv till programmet eftersom just spel är något han brinner för.
– Det var en självklarhet för mig att söka in. Första gången jag såg programmet kände jag att: "Det här måste jag vara med i", säger han till Hänt.
Vad jobbar Johannes Wretljung Persson i Förrädarna med?
Johannes har låtit sitt spelintresse prägla hans vardag. Bland annat märks det på hans val av yrke.
– Jag är spelnörd utan dess like. Jag driver en spelbutik dit det kommer uppemot åttio personer på en kväll. Där sitter vi och spelar brädspel och kortspel och så vidare.
Dessutom har han varit med och startat den ideella föreningen Maffia Sverige.
– Där spelar vi Maffia, spelet som Förrädarna bygger på. Så jag har spelat säkert tusen partier av maffia och andra liknande spel, berättar han.
Johannes Wretljung Persson om taktiken i Förrädarna: ”Ta plats”
Eftersom han umgås mycket med andra spelintresserade, passade han på att ta del av deras kunskap innan inspelningen av programmet.
– Jag har suttit i samtal med vänner som har spelat kanske ännu mer Maffia än jag, och läst artiklar på olika forum om hur man spelar på bästa sätt, säger han.
Vad var din taktik när du kom till inspelningen?
– Jag hade med mig en massa anteckningspapper om hur jag skulle porträttera mig själv, säger han och fortsätter:
– Jag hade en idé om att jag skulle ta ganska mycket plats den första dagen, för att folk ska se att man är aktiv. Sedan tänkte jag att jag skulle ta lite mindre plats senare.
Johannes Wretljung Persson om känslorna i Förrädarna: ”Emotionell berg- och dalbana”
Trots att Johannes spelat Maffia tidigare, skiljer sig spelet i Förrädarna något från det han är van vid.
– I och med att det är en tv-produktion är det uppbyggt annorlunda rent spelmekaniskt. Förrädarna kan ju inte vinna i avsnitt två, och inte förlora så tidigt heller. Det är ju alltid i det sista avsnittet som det avgörs. I Maffia kan man vinna tidigare än så.
Vad var det bästa respektive värsta med att vara med i programmet?
– Det bästa var att få möjlighet att lära känna alla de här fantastiska människorna. Jag har verkligen skaffat mig vänner för livet, säger han och fortsätter:
– Det värsta har ju varit att bli riktigt arg eller ledsen eller upprörd. Eller att gå från det till att bli jätteglad. Det har varit en enorm emotionell berg- och dalbana. Men nu i efterhand känns det bara skönt och roligt.